X
تبلیغات
رایتل

همه چیز در مورد کامپیوتر و برنامه های کاربردی

آموزش کامپیوتر موبایل اینترنت تبلت و برنامه های جانبی

بررسی تخصصی مزدا 3 نیو و سراتو کوپ 2011 (راهنمای خرید)


مقایسه مزدا 3 نیو و سراتو کوپ 2011 (راهنمای خرید)

در این مقاله 2 خودروی جوان پسند و اسپرت را رو در روی یکدیگر قرار می دهیم. در یک طرف مزدا 3 سدان جدید تیپ 1 و در طرف دیگر سراتو کوپ قرار دارد. دلیل انتخاب مزدا 3 تیپ 1 به جای تیپ 3 قیمت یکسان مزدا تیپ 1 با سراتو کوپ در زمان نوشتن مقاله می باشد.این نکته را در نظر داشته باشید که قیمت جهانی مزدا 3 و سراتو کوپ در سایت www.autos.yahoo.com در حدود 16000 هزار دلار است به همین دلیل باید در بازار ایران قیمت یکسانی داشته باشند و هر کدام که در بازار ایران ارزان تر باشد از لحاظ ارزش در مقابل مبلغ پرداختی به صرفه تر است. البته مزدا 3 سود بسیار بیشتری را برای گروه بهمن به ارمغان می آورد زیرا این شرکت تعرفه کمتری برای محصول مونتاژی خود پرداخت می کند و آسان موتور سراتو را با تعرفه بالاتری وارد می کند

در این مقاله از منظر خریدار وارد شده ایم. گاهی دیده می شود که مثلا جنسیس کوپه را با BMW سری 3 کوپه مقایسه می کنند این گونه تست ها هر چند از لحاظ فنی قابل توجیه است ولی از لحاظ قیمت اختلافشان بیش از 200 میلیون تومان است که همین اختلاف قیمت طیف خریداران را کاملا از هم جدا می کند و کسی که حدود 200 میلیون پول دارد در صورت اثبات برتری BMW باز هم قادر به خرید آن نیست.
همان اول کار دست روی ارزش در مقابل مبلغ پرداختی می گذاریم. کره ای ها همیشه در این فاکتور حرف اول را می زنند به طوری که جنسیس امکانات سری 7 بی ام و را با قیمتی کمتر از سری 3 ارائه می دهد. در اینجا هم سراتو کوپ امکانات بسیار بیشتری از مزدا 3 تیپ 1 ارائه می دهد و اگر بخواهید مزدا امکانات برابری با سراتو کوپ داشته باشد ، باید بیشتر هزینه کنید و تیپ 3 مزدا را انتخاب کنید که در این صورت خودروی شما علاوه بر امکانات سراتو کوپ از چراغ های زنون مجهز به AFS نیز برخوردار خواهد بود. سراتو کوپ هم در مقابل از گارانتی 5 ساله با محدودیت 150 هزار کیلومتر بهره می برد - این در حالی است که مزدا از گارانتی 3 ساله با محدودیت 60 هزار کیلومتر بهره می برد


سرویس اولیه و خدمات
خدمات و قطعات محصولات کیا و هیوندا بسیار بهتر از گروه بهمن ارائه می شوند.این موضوع از همان ابتدا و با مراجعه به نمایندگی برای سرویس اولیه به خوبی مشخص می شود که در ادامه شرح کاملی از آن آمده است:
برای سرویس اولیه مزدا به نمایندگی مراجعه کردم.نحوه برخورد آنها شک بر انگیز بود و نمی گذارند بالای سر خودرو بمانید و از روند خدماتی که هنگام سرویس اولیه خودریی که 45 میلیون و 3 برابر قیمت جهانی آن پول پرداخته اید مطمئن شوید.اگر نسبت به خودروی خود و سرویس های آن حساس باشید می توانید دورادور نظاره گر روند خدمات باشید.ابتدا به آچارکشی خودرو پرداختند - کیفیت و دقت مونتاژ آنچنان پایین بود که بعضی از پیچ ها بیش از یک دور نیاز به سفت کردن داشتند و در خط تولید حتی زحمت سفت کردن پیچ های قسمت های حیاتی خودرو مثل سیستم تعلیق و پیچ های اتصال بدنه به شاسی را به خود نداده بودند.این درحالیست که آچارکشی خودروی صفر کیلومتر به منظور تست و حصول اطمینان از سفت بودن پیچ ها صورت می گیرد تا مبادا یک پیچ شل بسته شده باشد ولی در مورد مزدا مشاهده کردم که بخشی از مونتاژ در سرویس اولیه انجام می شود !!!!
استاندارد سرویس اولیه گروه بهمن هم متعلق به دهه های پیشین است به طوری که در 1000 کیلومتر اول که تمام خودروسازان دنیا (Lexus , Toyota , benz , chevrolet , ...) اکیدا توصیه می کنند تا روغن موتور و فیلتر روغن عوض شود ، روغن خودرو را عوض نمی کنند.

طی تماسی که با مرکز ارتباط با مشتری شرکت بهمن داشتم اظهار کردند که در سرویس اولیه روغن عوض نمی شود و نیازی هم به تعویض آن نیست - به کنایه به آنها گفتم یعنی مزدا از Lexus هم با کیفیت تر است ؟؟؟
پس از به نتیجه نرسیدن از تماس با خدمات مشتریان با هزینه شخصی روغن و فیلتر را در 1500 کیلومتر عوض نمودم. خاطر نشان می کنم تعویض روغن موتور به همراه فیلتر آن در سرویس اولیه ضامن حفظ بازده و کارکرد طولانی مدت موتور خواهد بود.
قطعات موتور هر قدر هم که صیقلی و با استاندارد های بالا تولید شده باشند باز هم ناهمواری هایی در حد میکرون روی سطح آنها وجود دارد و این ناهمواری ها در بازه ای در حدود 1000 کیلومتر ساییده شده و به صورت براده و ناخالصی در روغن موتور شناور می شوند.البته بیشتر این ناخالصی ها توسط فیلتر روغن جذب می شوند.عدم تعویض روغن در این مرحله موجب افزایش اصطهلاک موتور و حتی خط افتادن سیلندر می شود.به همین دلیل تمام کمپانی های خودروسازی برای اطمینان از تعویض این اقلام ، به صورت مجانی این کار را انجام می دهند.این نکته را هم در نظر داشته باشید که قبل از تعویض روغن اولیه به هیچ وجه به موتور فشار نیاورید. این کار باعث خوردگی اجزای داخلی موتور مثل رینگ و پیستون می شود حتی ممکن است باعث روغن سوزی یا سوختن موتور شود.به عنوان نمونه موتور مزدا تا 2500 کیلومتر خشک کار می کرد و صدای نسبتا زیادی داشت ولی بعد از طی این مسافت شتاب خودرو افزایش یافت و صدای موتور هم کمتر شد ، از 2500 کیلومتر به بعد موتور را تحت فشار گذاشتم تا آب بندی خودرو تکمیل شده و موتور به حداکثر کارایی برسد.

حال سراغ خدمات هیوندا و کیا می رویم.همانطور که می دانید این دو شرکت یا بهتر بگوییم ، شریک کره ای همکاری بسیار نزدیکی با هم دارند به طوری که موتور تمامی محصولات کیا توسط هیوندا تامین می شود و کیا در حقیقت شرکتی است که فقط بدنه خودرو می سازد. همچنین پلت فرم و شاسی بسیاری از محصولات این دو شرکت یکسان است که به عنوان نمونه می توانیم به ix35 و اسپورتیج - سوناتا و اپتیما اشاره کنیم و تفاوت این خودروها فقط در بدنه و طراحی داخلی خلاصه شده است.
با توجه به مسائلی که ذکر شد طبیعتا نمایندگی آنها در ایران هم ارتباط جدایی ناپذیری با هم دارند به طوری که در بسیاری از نمایندگی ها خدمات و تعمیرات کیا و هیوندا در یک محل انجام می شود.گستردگی نمایندگی آنها بیشتر از مزدا است و خدمات آنها به بهترین شکل ممکن انجام می شود.علاوه بر کارت گارانتی برگه ای برای سرویس 1000 کیلومتر به شما ارائه می شود و در 1000 کیلومتر اول روغن و فیلتر روغن را مجانی عوض می کنند و بعد از انجام سرویس اولیه ، گارانتی خودرو شما در سایت ثبت شده و پس از آن در هر شهری که خودرو شما نیاز به خدمات گارانتی داشته باشد بدون نیاز به برگه گارانتی ، خدمات به شما ارائه می شود و نیازی نیست همیشه برگه گارانتی را همراه داشته باشید. البته به گفته نمایندگی فقط در صورت نیاز به تعمیرات اساسی نیاز به برگه گارانتی می باشد.
این در حالیست که خدمات گارانتی مزدا قفط در صورت ارائه دفترچه گارانتی ارائه می شود و از آنجایی که دفترچه المثنی صادر نمی شود در صورت مفقود شدن دفترچه گاراتی ، در عمل گارانتی خودرو از بین می رود.
از آنجایی که سراتو کوپ به درستی مونتاژ شده و از شاسی یکپارچه نیز بهره می برد نیازی به آچارکشی نیست ولی در برای اطمینان بیشتر از سرویس کار خواستم که پیچ ها را کنترل کند - پیچ ها ذره ای از جای خود تکان نخوردند.
ارائه قطعات هم به سهولت انجام می شود - خودرو را به نمایندگی برده و درخواست بازدید می کنید.اگر قطعه خراب باشد آن را در اسرع وقت تعویض می کنند و اگر هم قطعه مورد نظر در نمایندگی موجود نباشد آن را سفارش می دهند و ظرف چند روز قطعه را تهیه می کنند
خدمات پس از فروش و ارائه قطعات در نمایندگی های مزدا کمی متفاوت است.تصادف کوچکی کرده و چراغ جلوی خودرو می شکند.به نمایندگی مزدا مراجعه می کنید و می گویند چراغ جلو به دلیل جدید بودن خودرو موجود نیست و شرکت هم معلوم نیست چه زمانی بیاورد.به ناچار سراغ بازار آزاد رفته و چراغ خودرو را به قیمت گراف 800 هزار تومان خریداری می کنید (هم قیمت چراغ بسیاری از مدلهای مرسدس بنز) با این حساب اگر بخواهید یک مزدا را خودتان به طور کامل مونتاژ کنید حدود 100 میلیون برایتان آب می خورد !!!
گروه بهمن فقط به فکر فروش خودرو و سودهای میلیونی است و اصلا خود را درگیر خدمات پس از فروش نمی کند حال آنکه ارائه خدمات مناسب ضامن فروش بیشتر است.مشخصات فنی :
از همین ابتدای کار تکلیفمان را با مزدا روشن می کنیم - پلت فرم مزدا 3 نیو با مزدا 3 یکسان است ولی طراحی داخلی و خارجی کاملا دگرگون شده و به همین دلیل رفتارهای دینامیکی آن ها تقریبا یکسان است.این را گفتم چون در یکی از هفته نامه های معروف خودرویی کشور در پاسخ به سوال یکی از خوانندگانش نوشته بود پلت فرم این خودروها تفاوت دارد. با نگاهی به زیربندی و شاسی و حتی اتاق خودرو متوجه می شوید که پلت فرم هر دو خودرو یکسان است و همچنین این موضوع در سایت گروه بهمن نیز گوشزد شده است.

موتور مزدا با 2000 سی سی حجم 147 اسب بخار نیرو تولید می کند و از این نظر با نسل قبل تفاوتی ندارد و به دلیل ساخت داخل بودن دارای کارت سوخت نیز می باشد.صدای موتور در دورهای بالا نسبتا زیاد است و به دلیل عایق کاری نا مناسب این صدا به اتاق انتقال می یابد (صدای موتور از تندر و مگان بیشتر است)
گیربکس نیو مزدا 5 سرعته و نسل قبل 4 سرعته می باشد ولی در کمال تعجب در چندین تست که انجام دادیم شتاب هر دو خودرو یکسان بود ولی گاهی اوقات مزدا 3 نیو یکی دو متر جلوتر می افتاد که شاید به خاطر نو بودن مزدا 3 نیو بود.در کل به نظر می رسد که تغییر گیربکس به خاطر کاهش مصرف سوخت بوده و تاثیری در شتاب گیری ندارد - مصرف سوخت مزدا نیو10 درصد کاهش یافته است.


سراتو TD با موتور 2000 سی سی 156 اسب بخار نیرو تولید می کند.گیربکس آن 6 سرعته می باشد.صدای موتور سراتو مثل مزدا در دورهای بالا به داخل اتاق انتقال می یابد ، با این تفاوت که صدای موتور مزدا بهتر از سراتو است. به طور عامیانه می توان گفت سراتو در هنگام شتاب گیری زور می زند. پلت فرم با نسل قبل کاملا متفاوت است و هیچ شباهتی از نظر فنی یا ظاهری با نسل قبل ندارد.کمک فنرها هم بر خلاف مزدا از نوع گازی هستند.آزمایش رانندگی :
زمانی که پشت فرمان مزدا قرار می گیرید انگار سالهاست آن را رانده اید . خودرو کاملا تحت فرمان شماست و لذت رانندگی آن را در کمتر خودرویی خواهید یافت. دید جانبی و جلوی خودرو مناسب است ولی عقب خودرو اصلا دید ندارد و لزوم استفاده از سنسور دنده عقب کاملا احساس می شود که البته فاقد آن بود.
سیستم تعلیق خودرو فوق العاده است و از همان ابتدا جسارت مانورهای سنگین را به شما می دهد.خودرو در سرعت های بالا کاملا پایدار و در کنترل قرار دارد و می توانید پیچ ها را با سرعت هرچه تمام تر پشت سر بگذارید.مزدا در پیچها خیلی کم می خوابد و اگر در دایره پیچ گاز بدهید و سرعت را زیاد کنید عقب خودرو لیز می خورد و چرخ های جلو پایداری خود را حفظ می کنند که به این حالت Over Steer می گویند.
در نسل قبل اگر در دایره پیچ گاز بدهید جلوی خودرو لیز می خورد نه عقب آن (مثل مگان - زانتیا - 206). ناگفته نماند این انحراف در مزدا 3 نیو جزئی است و خودرو به این راحتی ها از کنترل خارج نمی شود. مطمئنا در تیپ 3 که به ESP مجهز است ، سرخوردن عقب خودرو کمتر خواهد بود و خودرو شتاب جانبی بیشتری را تحمل می کند.
یکی از دلایل هندلینگ بالای مزدا نیو علاوه بر سیستم تعلیق فوق العاده ، کیفیت و چسبندگی لاستیک های آن می باشد که در زمین های خیس هم عملکرد مناسبی از خود نشان می دهند.این در حالیست که لاستیک های سراتو در زمین خیس و بارانی عملکرد بسیار نامناسبی دارند.این لاستیک ها در کنار سیستم تعلیق نامناسب ، عملکرد افتضاح خودرو را در زمین های خیس را به دنبال دارد.همچنین لاستیک های سراتو روی سنگ فرش پارکینگ و پل های آهنی مثل اسکی عمل می کنند

همانطور که می دانید مهمترین عامل حفظ پایداری خودرو در پیچ های تند و مانورها سیستم تعلیق عقب آن می باشد زیرا چرخ های جلو با حرکت فرمان می چرخند ولی تغییر زاویه چرخ های عقب به عهده فرمان خودرو نیست.این در حالیست که چرخ های عقب نیز باید متناسب با سرعت خودرو و زاویه پیچ ، گردش داشته باشند.
تعلیق عقب از آنجایی اهمیت بیشتری پیدا می کند که باید بدون دخالت راننده و به طور مکانیکی و بر اساس جهت و میزان نیروی وارده ، عکس العمل نشان دهد و زاویه چرخ های عقب را تغییر دهد.
در تعلیق عقب نوع و تعداد اتصالات ، سختی فنر ها و کمک فنرها و طول بازوها هم از اهمیت بالایی برخوردارند..تعلیق باید طوری باشد که علاوه بر واکنش و هندلینگ مناسب ، نرمی مطلوبی را نیز تامین کند. البته نرم بودن سیستم تعلیق اغلب در تضاد با هندلینگ بالاست و خودرویی موفق است که بتواند تعادل مناسبی بین نرمی و هندلینگ بالا برقرار کند.یعنی نه مثل سوناتا 2010 نرم و با هندلینگ پایین و نه مثل مزدا 3 خشک و با هندلینگ بالا
مثال بارز هندلینگ بالا و کیفیت سواری کامارو می باشد.این خودرو یکی از نرم ترین سوپر اسپرت های جهان است (کامارو ss با تحمل فشار جانبی 0.91 جی از مرسدس SL که 0.87 جی تحمل فشار جانبی را دارد بسیار نرم تر است و این یعنی نهایت توازن بین هندلینگ و سواری و اینجاست که قاعده هر چه خشک تر اسپرت تر رنگ می بازد.)
بهترین سیستم تعلیق برای عقب خودروهای سواری و شهری مولتی لینک است که علاوه بر جذب انواع ضربات و ناهمواری ها ، قابلیت های دینامیکی و هندلینگ بالایی را به ارمغان می آورد
البته مولتی لینک یا اتصال چندگانه انواع مختلفی دارد و هر شرکتی با توجه به نیاز ها و ویژگی های خودروی خود ، تعلیق مولتی لینکی را توسعه می دهد که از نظر سختی فنر ها و طول و تعداد بازوها متناسب با کاربرد خودرو باشد. (شرکت های رنو - کیا - هیوندا - بی ام و و بنز و مزدا در اکثر خودروهایشان از این نوع تعلیق استفاده می کنند)
سیستم تعلیق عقب مزدا و سراتو هردو از نوع مولتی لینک بوده ولی تعلیق مزدا بسیار بهتر از سراتو عمل می کند.دلیلش هم این است که مزدا سالهاست در این زمینه سرمایه گذاری و تحقیق کرده و امروزه تمام سدان های مزدا به سیستم تعلیق و هندلینگ عالی معروف هستند ولی کیا بیشتر روی طراحی ظاهری محصولات خود کار کرده و از نظر مشخصات فنی هنوز با ژاپنی ها فاصله زیادی دارد
در یک تست معتبر خارجی که در شماره 62 مجله خودرو امروز چاپ شده ، شتاب جانبی مزدا برابر با 0/81 جی و سراتو برابر با 0/79 جی ذکر شده ولی در تستی که انجام دادم به نظر می رسد شتاب جانبی سراتو پایین تر از این اعداد باشد. عقب سراتو در پیچ های تند و مانورهای ناگهانی کمی گیج است و احساس عدم پایداری را به راننده القا می کند و صد البته چنین حسی در مزدا وجود ندارد و در مدتی که مزدا را در اختیار داشتم در هیچ مانوری خودرو گیج نشد.حتی زمانی که مزدا را به چالش می کشید و خودرو شروع به لیز خوردن می کند ، سر خوردن خودرو حساب شده است و خودرو گیج نمی زند.منظور از گیجی ، حرکت اضافه از جانب چرخ های جلو یا عقب در مانورها می باشد.
همانطور که اشاره شد در صورت عدم طراحی مناسب سیستم تعلیق ، حتی جدیدترین سیستم های الکترونیکی از جمله ESP, TSC که سراتو از آنها بهره می برد و مزدا فاقد آنها بود عملا فایده ای ندارند.
کنترل ، فرمان دهی و مانور دادن با سراتو در سرعت های بالاتر از 120 کیلومتر کمی مشکل است و حس عدم پایداری از ناحیه عقب خودرو را به راننده القا می کند.

ترمز هر دو خودرو خوب است نه عالی و به پای مگان نمی رسد. در ترمزگیری های شدید شیرجه (پایین آمدن دماغه خودرو) خیلی کم است.ترمز گیری شدید با مزدا بدون هیچ مشکلی انجام شد و خودرو کاملا تحت کنترل بود ولی ترمز گیری شدید با سراتو در سرعت های بالا کمی مشکل است و خودرو دچار انحراف می شد و کنترل خودرو در این حالت سخت بود.این در حالیست که سراتو مجهز به ESP می باشد و طبیعتا نباید با چنین مشکلی رو به رو می شدیم.

هماهنگی موتور و گیربکس مزدا بسیار خوب است و هیچ گاه احساس دنده مرده نخواهید داشت ( مثلا در سوناتا 2010 همیشه احساس دنده مرده دارید و خودرو مدام در دنده 4 و 5 قرار می گیرد که همین امر باعث می شود خودرو خیلی سنگین تر و کندتر از آنچه که هست به نظر برسد)
همچنین به محض فشار آوردن به پدال گاز ، یک یا دو دنده معکوس می خورد. سرعت تعویض دنده بالا بوده و کیفیت گیربکس هم بسیار خوب است به طوری که مزدا 3 های بسیاری را مشاهده کردم که با کارکردی حدود 80 هزار کیلومتر هیچ مشکل و صدای خاصی از ناحیه گیربکس و موتور نداشتند.این در حالیست که گیربکس سوناتاهای 2006 و 2007 بعد از سه سال و کارکردی حدود 80 هزار کیلومتر در دورهای بالا صدای ناخوشایندی می دهند و دلیلش هم ساییدگی چرخ دنده های گیربکس می باشد.
سراتو هم که هنوز در اول راه است و اظهار نظر در مورد دوام گیربکس آن زود است ولی دنده ها را خیلی زود و نرم عوض می کند و از این لحاظ اگر از مزدا سرتر نباشد بدتر هم نیست.

کمک های مزدا بعد از مدتی کمی نرم تر می شوند و در کیلومتر 5500 تفاوت بسیاری با خودروی نو ایجاد شد.

از آنجایی که شیشه های جلو و کناری مزدا از نوع UV نیستند و محافظ اشعه خورشید ندارند رانندگی با آن در یک روز گرم تابستانی بسیار آزاردهنده است. عدم وجود لایه محافط UV در شیشه های مزدا باعث خیرگی چشم و سوختن دستها می شود.به نظر می رسد شیشه های مزدا ایرانی بوده و کیفیت آنها در حد 405 است.این در حالیست که شیشه خودروهایی مثل مگان و زانتیا که در رنج قیمت پایین تری قرار دارند نیز از محافظ اشعه خورشید سود می برند.
کیفیت مونتاژ مزدا هم چندان خوب نیست به طوری که موکت به کف اتاق نچسبیده بود.این مورد حتی در خودروهای ارزان قیمت مثل 206 و تندر هم وجود ندارد.
همانطور که می دانید کیفیت رنگ خودروهای مزدا مناسب نیست و این مشکلی است که تمام نمایشگاه داران به آن اذعان دارند.البته خودروی مورد آزمایش مشکلی از بابت رنگ نداشت.

مورد عجیب در مزدا نبود آمپر آب است و برای نمایش دمای آب فقط دو چراغ به رنگهای آبی و قرمز وجود دارد که اولی در هنگام استارت و زمانی که موتور سرد است روشن می شود و دومی هم فقط زمانی که دمای خودرو به نقطه بحرانی برسد روشن می شود.
بر خلاف تصور خیلی از افراد سراتو مجهز به نشان دهنده آمپر آب است البته از نوع الکترونیکی که برای دیدن آن باید کلید Trip را بزنید. دمای آب در نمایشگری که اطلاعت سفری (نشان دهنده مصرف سوخت و مسافت طی شده و ... ) نشان داده می شود.در همین نمایشگر اطلاعات دیگری مثل فاصله عقب خودرو تا مانع نیز نمایش داده می شود

زمانی که پشت فرمان سراتو قرار می گیرید کمی طول می کشد تا به فرمان الکریکی حساس به سرعت آن عادت کنید.دید خودرو محدود تر از مزدا است ولی در عوض رانندگی با سراتو خیلی جذاب تر است و از نظر حس و حال رانندگی ، به یک بچه کامارو می ماند.همچنین به دلیل بهره گیری از سنسور دنده عقب و نمایشگر فاصله سنج مشکلی برای دنده عقب نیست. با وجود اینکه وزن هر دو خودرو حدود 1300 کیلوگرم است و فقط 10 کیلوگرم اختلاف وزن دارند ولی سراتو در حین حرکت خیلی سنگین تر از مزدا به نظر می رسد و احساس می کنید سوار یک خودروی 1500 کیلویی مثل سوناتا هستید. در مقابل ، مزدا خیلی سبک تر از آنچه که هست به نظر می رسد (چابک تر از 206 است و البته کمی سنگین تر به نظر می رسد و این درحالیست که 300 کیلو از 206 سنگین تر است)
در مورد فرمان همین بس که فرمان سراتو سنگین و فرمان مزدا سبک و تیز است
فاصله دو محور سراتو سدان با کوپه یکسان است به همین دلیل از نظر فضای داخلی تفاوتی ندارند.فضای سر هم برای سرنشینان عقب به دلیل طراحی مناسب ستون C مناسب است.
کابین سراتو آنقدر بی صداست که کمتر متوجه سرعت خودرو می شوید. از این رو همیشه باید نگاهتان به کیلومتر شمار باشد ولی در مزدا سرعت را به خوبی احساس می کنید.

نور چراغ های مزدا هم مثل کمری 2007 مخصوصا در نور پایین به دلیل بهره گیری از عدسی خیلی کم بوده و به همین دلیل استفاده از چراغ زنون در نور پایین توصیه می شود ولی چراغ های سراتو فاقد عدسی بوده و به همین دلیل نور آن بیشتر از مزدا است و مسافت بیشتری را پوشش می دهد.
نکته مهم : فقط در خودروهایی که چراغشان عدسی دارد از زنون استفاده کنید

در کل اگر به دنبال خودروی راحتی هستید اصلا به این خودروها فکر نکنید چون با اولین مسافرت از خرید خود پشیمان می شوید.
جلوبندی هر دو خودرو ضعیف است - یک بار با سرعت 60 کیلومتر با مزدا داخل یکی از هزاران چاله خیابان افتادم و بعد از آن کمک جلوی خودرو در عبور از سرعت گیرها صدا می داد و برای آزمایش ریسک کردم و فردای آن روز خودروی تندری که در اختیار داشتم در همان چاله انداختم ولی هیچ مشکلی برای تندر رخ نداد. سراتو هم که اوضاعش از مزدا خیلی وخیم تر است.
توجه داشته باشید که به تناسب کاهش ارتفاع و افزایش سایز رینگ باید جلوبندی خودرو نیز تقویت شود ولی این مهم برای مزدا و سراتو رعایت نشده است.از این رو خیلی زود جلوبندی آنها به صدا می افتد. با مراجعه به نمایندگی مزدا متوجه می شوید اکثر خودروهای مزدا 3 اتاق قدیم و جدید برای رفع مشکل جلوبندی مراجعه می کنند.پس اگر حوصله تعمیرگاه و دردسرهای آن را ندارید قید این خودروها را بزنید.


کیفیت سواری
در اکثر تست هایی که انجام می شود بنابر ملاحظات و یا به دلیل مدت زمان کمی که نویسنده ، خودرو را در اختیار دارد سواری خشک بعضی خودروهای اسپرت آنطور که باید گوش زد نمی شود ولی من در این مقاله بر اساس استفاده طولانی از این خودروها ، امتیاز واقعی آنها را داده ام تا بدین ترتیب خوانندگان متوجه نرمی خودروها یا همان کیفیت سواری خودروهای حاظر در تست بشوند.(کیفیت سواری معیاری برای آسایش سرنشینان و لذت سواری که معلول هندلینگ یک خودرو می باشد معیاری برای راننده محسوب می شود نه سرنشین.مثلا کیفیت سواری سوناتا از مزدا بالاتر است ولی در مقابل لذت رانندگی مزدا بسیار بالاتر از سوناتا است)
اگر کیفیت سواری سوناتا 2010 را 100 در نظر بگیریم به مزدا 65 و سراتو 50 امتیاز تعلق می گیرید
یکی از دلایل اصلی امتیاز پایین مزدا نسبت به سوناتا علاوه بر کمک های خشک که یکی از خصوصیات ذاتی خودروهای اسپرت بوده و تاثیر مستقیمی بر بهبود هندلینگ خودرو دارد صندلی های کاملا غیر ارگونومیک آن می باشد.این صندلی ها نه تنها سفت بوده بلکه در طراحی آنها به هیچ وجه آناتومی بدن انسان مورد توجه قرار نگرفته و قوس میانی صندلی بیش از حد زیاد است و قطعا کمر هیچ بشری از ابتدا تا کنون چنین قوسی نداشته و نخواهد داشت و در مسافت های طولانی احساس می کنید یک کنده درخت پشت کمرتان جا خوش کرده (صندلی های مزدا 3 نیو حتی از تندر 90 هم سفت تر است و کیفیت و ارگونومی نسبت به صندلی نسل قبل مزدا 3 افت محسوسی داشته است).این بی کیفیتی به روکش پارچه ای صندلی هم سرایت کرده و روکش بی کیفیت و زمختی روی آن را پوشانده است.سازنده وطنی می توانست در کنار استفاده از پارچه با کیفیت تر (مثل پارچه مخملی که برای ماکسیما کار شده) از فوم ضخیم تر و نرم تری استفاده کند.
البته فاق کوتاه لاستیک های مزدا هم در کاهش کیفیت سواری تاثیر زیادی داشته.(کیفیت سواری مزدا در حد 206 بوده و از تندر و مخصوصا مگان خیلی پایین تر است)
سراتو کمک های نرمی دارد به طوری که با فشار دادن عقب خودرو می بینید که خیلی نرم بالا و پایین می رود ولی نمی دانم چرا سواری این خودرو تا این حد خشک و به عبارت بهتر افتضاح است (شاید دلیلش رینگ های 17 اینچی و فاق کوتاه تر لاستیک ها باشد). کیفیت و ارگونومی صندلی های سراتو بسیار خوب و در حد سوناتا و آزرا است. روکش چرم آن هم کیفیت بالایی دارد و اگر صندلی های نرم و ارگونومیک آن نبود امتیازی به مراتب پایین تر می گرفت به عبارت دیگر صندلی های نرم آن در افزایش کیفیت سواری تاثیر زیادی دارند و به نوعی خشکی کمک ها را جبران می کنند. تعلیق سراتو ضربه ها را جذب نمی کند بلکه آنها را دفع کرده و به اتاق انتقال می دهد.نتیجه هم روشن است ، خودرو مدام کروپ کروپ می کند و اتاق خودرو تکان های ریز و درشتی می خورد. سواری سراتو از 206 هم به مراتب بدتر است به طوری که می توانید تمام ریگ های خیابان را بشمارید.سراتو در عبور از سرعت گیرها و سکوها با سرعت کم و مناسب مشکلی ندارد ولی با چاله ها و فرورفتگی های معابر اصلا میانه خوبی ندارد حتی اگر این فرورفتگی ها بسیار کوچک و جزئی باشند.
در مسافرت مطمئنا از خود می پرسید چرا با 15 میلیون یک 206 نخریدید و بقیه پولتان را پس انداز نکردید.
مشخصات لاستیک مزدا 205-55 R16 مارک بریجستون
مشخصات لاستیک سراتو 215-45 R17 مارک کوموهو

همانطور که می بینید افزایش بیش از اندازه سایز رینگ و لاستیک نتیجه ای جز کاهش شتاب ، افزایش مصرف سوخت و خشکی بیش از حد ندارد.هر چه جداره یا فاق لاستیک کوتاه تر باشد سنگ ها و خراشیدگی های سطح مسیر بیشتر احساس می شود و کمک فنرها هر قدر هم نرم باشند نمی توانند اثر ناهمواری های ریز سطح مسیر را خنثی کنند. کمک فنرهای نرم بیشتر در جذب سرعت گیرها و ناهمواری های بزرگ تاثیر دارند.
سایز رینگ باید متناسب با ابعاد و وزن خودرو انتخاب شود و اگر به این مهم توجه نشود نتیجه همان می شود که در مزدا و سراتو شاهد آن هستیم. به عنوان مثال کامارو SS با رینگ 20 اینچی و با وزنی در حدود 1900 کیلوگرم سواری بسیار نرمی نسبت به مزدا و مخصوصا سراتو دارد.دلیلش هم لاستیکهای نرم با فاق بلند و صد البته سیستم تعلیق بهتر می باشد. خاطر نشان می کنم هدف در تولید خودروهای اسپرت ، هندلینگ بالا می باشد نه اینکه هرچه خشک تر باشد اسپرت تر است. در حقیقت هندلینگ علت ، و خشکی معلول آن است

خودروی اسپرتی موفق است که بتواند هندلینگ بالا را در کنار سواری مناسب تامین کند.در حقیقت خشکی هدف نیست بلکه چاره است به عنوان مثال تولید خودرویی نرم مثل سوناتا یا لکسوس با هندلینگ مزدا یا کامارو امکان پذیر نیست. این را گفتم چون در بعضی از مجلات به اصطلاح تخصصی از خشکی خودرو به عنوان مزیت - اسپرتی - یاد می شود و اگر قرار بر این بود استفاده از فنر و کمک فنر را کنار می گذاشتند و چرخهای خودرو را مستقیما به شاسی متصل می کردند

ارتفاع جلو و عقب مزدا از زمین به ترتیب 16 و 17 سانتیمتر و سراتو 16/5و17/5 سانتیمتر اندازه گیری شد و هر دو خودرو بیش از آنکه زیرشان گیر کند با مشکل برخورد دماغه خودرو با زمین مواجه هستند.
فاصله دو محور سراتو کوپ و سدان معادل 2650 سانتی متر می باشد و از نظر فضای جلوی پای سرنشینان عقب و جلو تفاوتی وجود ندارد.
امکانات
مزدا3 تیپ 1 : آینه های برقی مجهز به گرمکن و جمع شونده برقی - گرمکن 4 حالته صندلی های جلو - نمایش اطلاعات سفر و مصرف سوخت لحظه ای و میانگین و ... - قابلیت تنظیم هشدار سرعت از 50 تا 180 کیلومتر (در اکثر خودروها این عدد ثابت بوده و در 120 کیلومتر به صدا در می آید) - گیربکس 5 سرعته تیپ ترونیک - تنظیم ایرکاندیشن به صورت دوگانه یا Dual - باز شدن صندوق عقب با ریموت - کروز کنترل - کنترل سیستم صوتی از روی فرمان - 4 ایربگ که شامل دو عدد در جلو و دو عدد ایربگ جانبی می باشد که شامل ایربک های جلو و جانبی می باشد
سراتو : آینه های برقی مجهز به گرمکن و جمع شونده برقی - Key less go (بدون استارتر) - گیربکس 6 سرعته تیپترونیک به همراه دنده پشت فرمان یا شیفت ترونیک - گرمکن صندلی های جلو تک حالته (گرمای صندلی کم یا زیاد نمی شود) - ورودی USB و Ipod - آینه عقب الکتروکرومیک - چنجر 6 سی دی - پشت سری های فعال برای جلوگیری از آسیب گردن سرنشینان جلو در برخورد از عقب - صندلی ها و فرمان و دسته دنده چرم - کروز کنترل - کنترل سیستم صوتی از روی فرمان - روشن شدن اتوماتیک چراغها یا Auto light - شیشه های سکوریت و سولار جانبی که علاوه بر افزایش امنیت باعث جلوگیری از ورود اشعه زیان آور خورشید می شود - سنسور دنده عقب با نمایشگر فاصله - فرمان الکتریکی حساس به سرعت - سانروف - سیستم کنترل پایداری یا ESP - برف پاک کن های مجهز به گرم کننده (اگر امکانش است بنویسم سراتو علاوه برامکانات مزدا این امکانات را هم دارد.)
در کاتالوگ اصلی شرکت تعداد ایربگ ها 6 عدد اعلام شده که عبارتند از دو عدد در جلو و دو عدد در بقل که از صندلی های راننده و سرنشین خارج می شوند و دو عدد پرده ای که شیشه های کناری را می پوشانند ولی شرکت اطلس خودرو علاقه وافری به اظهار تعداد 8 ایربگ دارد که البته صحت ندارد
نکته : جای تعجب است که صندلی خودروهایی در این رنج قیمت دارای تنظیم برقی نیستند و هر دو خودرو از این قابلیت بی بهره اند.
نکته : کیفیت کلید ها و ادوات مزدا کمی از سراتو بالاتر است
نکته : به دلیل عایق کاری بسیار مناسب سراتو و دیگر کره ای ها مثل سوناتا 2010 ، صدای سیستم صوتی اگر روی حداکثر هم باشد در بیرون خودرو چندان به گوش نمی رسد ولی صدای سیستم صوتی مزدا به دلیل عدم عایق کاری مناسب اتاق ، به وضوح در بیرون خودرو شنیده می شود.

شیشه های جانبی مزدا از نوع سکوریت نبوده (شیشه هایی که در صورت شکستن فرو نمی ریزند و مثل شیشه جلو هستند) و همچنین دارای لایه محافط اشعه UV هم نیستند بدین ترتیب اشعه آفتاب از آنها عبور کرده و علاوه بر گرم کردن فضای کابین باعث آفتاب سوختگی و خیره گی چشم می شوند.
سراتو از شیشه های سکوریت همراه لایه محافظ UV بهره می برد.این نوع شیشه ها عایق صدا هم به شمار می آیند و همین موضوع باعث شده صدای بیرون کمتر داخل سراتو شنیده شود.

سیستم صوتی ازرا 300 سوناتا 200 مزدا 100 سراتو 65شاسی
شاسی سراتو از نوع یک تکه یا یکپارچه می باشد و همانطور که از اسمش پیداست شاسی و اتاق به صورت یکپارچه ساخته می شوند و قطعات بدنه مثل درها و درب کاپوت به آن پیچ می شوند تا خودرو کامل شود. این نو شاسی مزایای فراوانی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :
- کاهش هزینه نگهداری خودرو
- در دراز مدت اتاق خودرو به صدا نمی افتد
- ضربه حاصل از تصادف را به بهترین شکل ممکن جذب می کند

شاسی مزدا یک تکه نیست و اتاق و شاسی به وسیله پیچ به هم متصل شده اند. این نوع شاسی معایب فراوانی دارد که یکی از آنها به صدا افتادن اتاق خودرو می باشد و دیگر آنکه مزدا باید در سرویس های دوره ای طبق آنجه که در دفترچه خدمات آن ذکر شده هر 20 هزار کیلومتر آچارکشی شود و اتصالات بین اتاق و شاسی مورد بازدید قرار گیرد.
این نوع شاسی در خودروهای قدیمی مثل پیکان و RD به کار می رود و در خودروهای سواری امروزی جایی ندارد.( این نوع شاسی به طور گسترده در خودروهای سنگین و کامیون ها استفاده می شود)
حتی تندر 90 که در کلاس پایین تری نسبت به مزدا قرار دارد از شاسی یکپارچه بهره می برد.خودروهای کمری - کرولا - سوناتا - آزرا - جنسیس و تمام محصولات رنو و بسیاری دیگر از شاسی یکپارچه بهره می برند.

منظور از شاسی کاملا واضح و مشخص است - شاسی همان چهارچوب فلزی و غیر قابل انعطاف خودرو است که قطعات بدنه و سیستم تعلیق و موتور خودرو روی آن نصب می شوند.بعضی از خودرو نویسان به اشتباه سیستم تعلیق را هم جزء شاسی به حساب می آورند.این درحالیست که شاسی این گونه تعریف می شود : پس از بازکردن تمام قطعات جداشونده از خودرو به سازه فلزی که باقی می ماند شاسی می گویند.در حقیقیت سیستم تعلیق جزئی از پلت فرم است نه شاسی ، به طوری که شاهد هستیم خودروهای یکسان از سیستم تعلیق های متفاوت بهره می برند.
گویا این اشتباه فاحش به دلیل ترجمه ناقص از مقالات خارجی برای خودرونویسان کشورمان پیش آمده است. به عنوان مثال در یک کتاب تخصصی کامپیوتر Data bus را اتوبوس داده ترجمه کرده بود در حالی که به معنای گذرگاه داده می باشد.دلیل اینگونه اشتباهات ترجمه مقالات تخصصی توسط افراد غیر متخصص که فقط زبان انگلیسی خوانده اند می باشد.


بدون هزینه خنک شوید!!!
در نبود شیشه های سولار و آنتی UV ، کولر مزدا علاوه بر اینکه به خوبی از پس خنک کردن اتاق خودرو بر می آید مصرف سوخت خودرو را هم افزایش نمی دهد به طوری که چند بار با استفاده از کروز سرعت خودرو را روی 120 کیلومتر ثابت کردم و با خاموش و روشن کردن کولر متوجه شدم مصرف سوخت لحظه ای یا Current فرقی نمی کند به همین خاطر به نظر می رسد کولر مزدا از نوع الکتریکی بوده و نیروی خود را از دینام و باطری می گیرد.همچنین روشن بودن کولر در شتاب گیری تاثیر چندانی ندارد.عدم تاثیر گذاری در شتابگیری ، مثل ماکسیما است ولی این موضوع در ماکسیما به دلیل موتور بسیار قدرتمند و در مزدا به دلیل تکنولوژی بالای موتور و کمپرسور کولر می باشد.

کولر سراتو خیلی ضعیف تر از مزدا و در حد مگان و 206 است.این در حالیست که کولر مزدا مشابه خودروهای آمریکایی و حتی بهتر از آنها است و تاکنون مشابه آن را در هیچ خودروی دیگری ندیده ام.خودرو ساعت ها زیر آفتاب و دمای 44 درجه پارک بود ، به محض روشن کردن کولر باد خنک می زد.این در حالیست که تمام خودروهای هم رده مثل سوناتا و آزرا و کمری در چنین شرایطی چند دقیقه طول می کشد تا کولرشان خنک کند. در اینجا به مزدا 100 و به سراتو هم 60 می دهیم

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

با توجه به سوالات بیشماری که در مورد مگان و کیفیت آن می شود بهتر دیدم یک توضیح کلی در موردش بدهم

مگان یک خودروی با کیفیت است البته تا 70 هزار کیلومتر یعنی تا این مقدار کارکرد بسیار نرم و عالی عمل می کند و خرابی هم ندارد ولی از آن به بعد هر قدر هم با خودرو مدارا کنید به خرج می افتد.این خصلت خودروهای فرانسوی است که تا یک حدی کاملا بدون دردسر هستند ولی از آنجا به بعد اشکالات فراوانی پیدا می کنند.دلیلش هم این است که در اروپا بعد از 3 4 سال و این مقدار کارکرد می گویند عمر مفید خودرو تمام شده و خودرو راهی مراکز اسقاط می شود ولی در ایران می گویند تازه آب بندی شده است!!!!

مگان بعد از 70 هزار کیلومتر به طور طبیعی مستهلک شده و نیاز به 4 عدد کمک دارد.آلترناتور (دینام + استارت) باید عوض شود.تایمر گیربکس خراب می شود و خود اجزای مکانیکی گیربکس هم مستهلک می شوند و بدین ترتیب گیربکس ضربه یا تقه می زند.صدای موتور هم افزایش می یابد.البته اشکالات الکترونیکی و برقی هم بعد از 3 سال و این مقدار کارکرد زیاد مشاهده می شود که نیاز به صرف وقت و هزینه بسیاری دارد.پس مگان عالی است ولی تا 3 سال

البته ادوات آن هم کیفیت پایین تری نسبت به خودرو های کره ای و ژاپنی دارند.مثلا کیفیت رو دری ها ، بلندگوها ، جلو داشبورد و فرمان و سر دنده و ... از زمین تا آسمان با ژاپنی ها و مخصوصا کره ای ها متفاوت است.(دلیل اینکه می گویم مخصوصا کره ای ها این است که کیفیت ادوات داخلی خودروی سوناتا حداقل 30 درصد بهتر از مزدای ژاپن و 100 درصد بهتر از کمری ژاپن است)

ولی مگان دو چیز دارد که مزدا و سراتو ندارند : اول ترمز و دوم نرمی

سیستم تعلیق مگان هم از سراتو و سوناتا و مخصوصا کمری خیلی بهتر است ولی به مزدا نمی رسد

اما در مقابل ، موتور و گیربکس مزدا و سراتو (اگر روغن را به موقع عوض کنید) حداقل 150 هزار کیلومتر بدون مشکل کار می کنند ولی همانطور که گفتم موتور و مخصوصا گیربکس مگان نهایتا 80 هزار کیلومتر دوام دارد

از جلوبندی مزدا بعد از 60 یا نهایتا 80 هزار کیلومتر چیزی باقی نمی ماند و باید کمک ، سیبک ، بوش و تمام متعلقات آن را عوض کنید.

سراتوهای بسیاری را سوار شدم که حدود 80 هزار کیلومتر کار کرده بودند ولی از ناحیه جلوبندی مشکلی نداشتند. بقیه قسمت ها هم از جمله موتور و گیربکس و چرم صندلی مثل روز اول بودند


برچسب‌ها: مگان، مزدا، سراتو
تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 2 بهمن 1393 ساعت 02:19 ب.ظ | نویسنده: محمد حسن مهرابی | چاپ مطلب
نظرات (422)
چهارشنبه 30 فروردین 1396 11:29 ق.ظ
حمزه ای [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام و احترام
ممنون بابت توضیحات ستودنی
تو مدلهای 2011 تا 2014
سوناتا نرمتره یا اپتیما؟
با در نظر گرفتن فاق لاستیک برابر و شرایط یکسان
و با علم به اینکه هردو مال هیوندای هستن
چون شنیدم اپتیما نرمتره خواستم نظر محترم شمارو بدونم
ضمنا سواری ایندو از ماشین فعلی من سراتو1600 2013 کره فیس قدیم با درنظرگرفتن فاق لاستیک برابر خشکتره یا نرمتر؟
سپاس ویژه
پاسخ:
سوناتا و اپتیما دیگر خودروهای شناخته شده ای هستند و همه می دانند سوناتا نرم تر است - چون کمک های نرم تری دارد و فقط بحث رینگ و لاستیک نیست

سراتو 1600 شما باید رینگ 16 باشد که باید بگم سراتو از اپتیما که خیلی نرم تر است ولی با سوناتا LF یا YF برابری می کند - البته باز هم سراتو نرم تر است ولی تفاوت خیلی فاحش نیست
یکشنبه 27 فروردین 1396 04:14 ب.ظ
سعید [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام آقای مهندس خوبین ؟ لطف می کنین اطلاعاتی در ارزیابی محصولات جدید پژو که توسط ایران خودرو ( البته فکر کنم دقیقش ایکاپ هست ) در راه بازار کشورمان هستند بدین . اگه سوالم کلیه مثلاً مدل 2008 و 308 رو بررسی می فرمایید . متشکرم
پاسخ:
سلام
خودروهای فوق تا وارد بازار نشوند و قیمت نخورند ، نمی توان در مورد آنها نظر داد

ولی به نظر من ایران خودرو به فکر مردم نیست چون اول قرار بود 301 با قیمت حدود 65 تا 75 میلیون وارد بازار شود که اگر وارد می شد ، بساط چینی ها به یک باره جمع می شد که با رایزنی های دزدان بیت المال این خودرو به فراموشی رفت و رفتند سراغ 2008 گران قیمت تا خدایی نکرده چینی هایی مثل mvm jac مورد تهدید قرار نگیرند
ضمنا در این بازه قیمتی mg 350 هم داره تجهیز کارخانه می شود تا تولید شود

پژو 310 می توانست ناجی بازار ایران باشد و مردم را از شر خودروهای چینی خلاص کند - خودروهای بی کیفیتی که نه تنها باعث استهلاک روح و روان مالک می شوند بلکه باعث به خطر افتادن جان آن ها هم هست

علل حساب هم 208 تولید می شود و 2008 که با وعده های سر خرمن ایران خودرویی ها که حتی نمی توانند یک خودرو را به سرعت مونتاژ کنند ، تا اواخر سال شاید 2008 را در جاده ها ببینیم

یک نکته را در نظر داشته باشید که هیوندای ، پلفترم سوناتا yf را در عرض یک سال طراحی و تولید کرد - یعنی پروسه های طراحی پلتفرم - نمونه پیش تولید - راه اندازی خط تولید را در یک سال انجام داد ولی ایران خودرو مونتاژ یک خودروی فول وارداتی که همه چیزش از خارج می آید و فقط باید قطعات را روی هم سوار کنند را در عرض بیش از یک سال نمی تواند انجام دهد

بعد بگید چرا ما عقبیم - چرا ایران اینجوریه - خب بابا مملکت و کارخانه ها دست یه مشته نالایق هست
شنبه 26 فروردین 1396 12:33 ب.ظ
سید امیر [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
با سلام به شما و عرض خسته نباشید و تشکر از راهنمایی هاتون میخواستم بپرسم اگه مشکل خشکی سراتو با کم کردن رینگ و زیاد کردن فاق لاستیک بهتر میشه چرا خود سایپا برای مدل اتوماتیک که گرون تره رینگ بزرگتر گذاشته و چرا لاستیک با فاق ۵۵ گذاشته ۰؟
پاسخ:
سلام
استفاده از رینگ بزرگتر برای خودرو های لوکس تر و رده بالاتر یک حربه فروش است و چون مشتری هم از این موضوعات سر در نمی آورد معمولا ماشینهای فول با بزرگترین رینگ و ماشین های نیمه فول و آپشن پایین ، با کوچکترین رینگ عرضه می شوند

در ذهن 99 درصد مشتری های ایرانی ، ماشین لوکس باید رینگ بزرگ و اسپرت آلمینیومی داشته باشد و اگر رینگش بزرگ نباشد به آن خرده می گیرند
کما اینکه خیلی ها رینگ فابریک ماشین را با نمونه های خیلی بزرگتر عوض می کنند که ماشین به نظر زیبا تر برسد

مضاف بر اینکه حتی خیلی از خودرو نویسان ما هم سواد و دانش کافی در این ضمینه را ندارند و در مقاله معرفی سراتوی سایپا به آن خرده گرفته بودند که چرا سراتو را با رینگ 17 اینچی تولید نمی کنند و مگر رینگ بزرگتر چقدر هزینه دارد و.....

مسئولان سایپا هم قطعا از این موضوعات سر در نمی آورند و تنها دلیل استفاده از رینگ کوچک تر نسبت به نمونه های وارداتی ، فقط و فقط کاهش هزینه بوده است و اگر رینگ 17 ، هزار تومان ارزان تر از رینگ 16 بود ، آن را نصب می کردند

---------------

و اما برویم سراغ موضوع سراتوی سایپا 1600 و 2000
رینگ آهنی ارزان تر از رینگ آلمینیومی است و به همین خاطر روی مدل ارزان قیمت 1600 نصب کرده اند
دوم آنکه معمولا رینگ آهنی بزرگتر از 15 اینچ نداریم - و رینگ های 16 اینچی و بالاتر همگی آلمینویمی هستند
پس سایپا برای ایجاد تفاوت و حس لوکس بودن از رینگ 16 باید استفاده می کرد و چون رینگ آلمینیمی سراتو فقط 16 اینچ و 17 اینچ بوده است ، آنها مجبور شده اند از یک سایز بالاتر استفاده کنند

و مورد آخر اینکه رینگ 16 برای خودروهایی که به سرعت حدود 200 کیلومتر می توانند برسند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد چون رینگ کوچک تر یعنی تعداد دور بیشتر و دور بیشتر مساوری است با گرم تر شدن لاستیک و ترکیدن آن

مثلا سیلو خودرویی بود که به 180 کیلومتر می رسید ولی از آنجایی که رینگ 13 اینچی داشت در این سرعت لاستیکش دو پوست می شد و خودرو دچار حادثه می شد

این اتفاق را خودم یک بار به چشم دیدم که یک سیلو با سرعت بالا از کنارمان رد شد ولی ناگاهان داستیکش دو پوست شد و دچار حادثه شد - یک بار هم برای یکی از اقوام پیش آمد

کلا یک مسئله متداول بود برای سیلو

پس انتخاب رینگ 16 برای خودرویی که تا 200 کیلومتر سرعت می گیرد ، انتخاب به جایی است
رینگ 16 اینچی فولادی نداریم پس باید آلمینیومی نصب می کردند
رینگ 15 اینچی اسپرت برای سراتو نداریم
سایپا می خواسته از رینگ اسپرت برای سراتو استفاده کند
چهارشنبه 23 فروردین 1396 01:55 ب.ظ
کیا [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام محمد عزیز

پس از مطالعه سایتت یه سوال در انتخاب برام هست به نظرت بین سراتو 2017 ، سوناتا ال اف 2015 و اسپورتیج 2014 کدام را انتخاب کنم؟ اسپورتیج را از این لحاظ میپرسم چون افت قیمت را کرده ، در کل نظرت از لحاظ فنی و اقتصادی چیست؟
پاسخ:
سوناتا LF
پنج‌شنبه 17 فروردین 1396 09:09 ب.ظ
مجتبی [ ]
امتیاز: 1 0
لینک نظر
با سلام و عرض تبریک سال نو

ببخشید تفاوت سیستم های تعلیق خود رو چی هست؟و چه سیستمی بهتر هست؟و اینکه یه خودرو با سواری نرم و هندلینگ مناسب و شتاب اوکی رو از کدوم مشخصات فنی که توی کاتالوگ هست میشه تشخیص داد؟
تشکر
پاسخ:
سلام
من به صورت اجمالی توضیحاتی در این خصوص خدمتتان عرض می کنم ولی برای اطلاعات بیشتر بهتر است مقاله های مربوط به این موضوع را در اینترنت جستجو کنید

بهترین و نرم ترین سیستم تعلیق ها ، آنهایی هستند که قابلیت تنظیم ارتفاع دارند و به اصطلاح پنوماتیک یا گازی هستند
این قبیل خودرو ها با تنظیم های مختلف از بهترین سواری تا بهترین داینامیک رانندگی را به شما می دهند
نمونه اش هم هیوندای جنسیس هست که سواری آن بسیار بسیار نرم است و حتی خودروهای آمریکایی مثل کرایسلر 300 هم در پس آن قرار می گیرند

دلیل نرمی و راحتی این ماشین ها این است که خودروهایی که کمک و فنر معمولی دارند را باید جوری ست آپ یا تنظیم کنند که عملکرد مناسبی هم در جاده و هم در هنگام مانور های ناگهانی داشته باشد و در عین حال بتواند راحتی سرنشین را هم تامین کند

تعادل میان اینها خیلی سخت است چون هر چه ماشین نرم تر باشد هندلینگ پایین می آید و هر چه هندلینگ بالاتر باشد سواری خشک تر و ناراحت تر خواهد بود

با توضیحات بالا فکر کنم متوجه شدید که چرا خودرو ها روز به روز سفت تر و خشک تر می شوند (و به همین خاطر از ناحیه جلوبندی آسیب پذیر تر می شوند به طوری که دوام جلو بندی یک مزدا 3 یا النترا یا سراتو 2017 از یک تندر 90 ارزان قیمت کمتر است)

خودروسازان برای اینکه خودروهایشان در آزمون های مجلات و ... سربلند بیرون بیایند و ظاهر زیبا تری داشته باشند مدام سایز رینگ ها را افزایش می دهند و از تعلیق های خشک تری استفاده می کنند تا بتوانند شتاب g مناسبی ارائه کنند

ولی همین تست ها به ضرر اکثر مصرف کنندگان تمام می شود - 90 درصد مصرف کننده ها با خودرو مانور های آنچنانی نمی دهند که نیاز داشته باشند مثلا شتاب جانبی خودرو از 0.78 به 0.85 ارتقا پیدا کند ولی در عوض سواری خودرو دو برابر خشک تر شود!!!

مهمترین حسن خودروهایی که تنظیم ارتفاع دارند این است که تولید کننده 3 یا 4 حالت رانندگی را برای آن در نظر می گیرد که مصرف کننده بتواند به صورت دستی اقدام به انتخاب حالت comfort و راحت یا sport و خشک اقدام کند

حال متوجه شدید که چرا بهترین خودروهای جهان ، خودروهایی هستند که قابلیت تنظیم ارتفاع دارند

و سوال اینکه پس چرا همه خودروها را به این سیستم مجهز نمی کنند

دلیل این موضوع پیچیدگی این سیستم است و هر شرکتی نمی تواند از پس آن بر بیاید و بهترین برند دنیا را هم که تهیه کنید باز هم استهلاک و رسیدگی آن بیشتر از نمونه های معمولی است

مثلا جنسیس های اولیه که در سال 2010 و 2011 عرضه شدند از ناحیه کمک مشکل داشتند و در عین ارائه بهترین و راحت ترین سواری ممکن ، هر 20 هزار کیلومتر نیاز به تعویض کمک داشتند- البته این موضوع با استفاده از کمک فنر های آلمانی در سال 2012 تا حدود زیادی حل شد ولی قیمت تمام شده خودرو را خیلی بالاتر برد و حدود 50 هزار دلار جنسیس گران تر شد

مرسدس بنز هم سیستم مشابهی را با نام AIR matic ارائه می دهد که آن هم قیمت خودرو را بالاتر می برد و به همین خاطر اکثر نمونه های وارداتی به ایران با فنر های معمولی عرضه می شوند


و برویم سراغ بحث عمومی تر سیستم تعلیق :
بهترین سیستم تعلیق از نظر performance و راحتی و هندلینگ برای عقب خودرو ، مولتی لینک می باشد
البته مولتی لینک انوع بسیار مختلفی دارد ولی به طور کلی مولتی لینک سواری بهتری و هندلینگ بالاتری را نسبت به تورشن بیم (نمونه مورد استفاده در عقب 206) و اکسل نیمه سلب و .. می دهد
دوشنبه 14 فروردین 1396 08:56 ب.ظ
حامد [ ]
امتیاز: 1 0
لینک نظر
با عرض سلام و تبریک سال نو و تشکر از اطلاعات مفیدتون.بنده یک دستگاه ساندرو استپ وی اتوماتیک مدل ٩٥از کمپانی خریداری کردم .رانندگی با اون برام لذت بخش نیست.حدود یکماه سراتو ٢٠٠٠سایپا هم سوار شدم.قصد تعویض دارم.کلا سالی ١٠هزار کیلومتر از ماشین استفاده میکنم اون هم فقط برای سفر.پرداخت ٣٠میلیون تفاوت مار منطقی هست؟لطفا راهنمایی بفرمایید.شتاب گیری استپ وی بخصوص در مواقع سبقت امیدوار کننده نیست.اعتماد بنفس راننده رو کم میکنه
پاسخ:
سلام
درست متوجه سوالتان نشدم؟؟

یعنی می خواهید با سراتو عوض کنید؟

خب قطعا سواری با یک کره ای که از موتور 2000 و گیربکس 5 یا 6 سرعته بهره می برد از سواری یک ماشین اقتصادی که موتور 1600 و گیربکس 4 دنده دارد هیجان انگیز تر است

ساندرو ماشین هیجان انگیزی نیست بلکه برای کسانی است که می خواهند یک سواری نسبتا راحت و به دور از خرابی و صد البته بدون هیجان را طی کنند ساخته شده است

از نظر اختلاف قیمت هم باید عرض کنم که سراتو به نسبت خیلی ارزان تر از آن چیزی که ارزش دارد فروخته می شود و ساندرو هم بیش از چیزی که ارزش دارد در بازار قیمت خورده است

قیمت ساندرو اسپ وی در ابتدا در مدل اتومات 52 میلیون بود که خودش کمی حباب داشت و الان که قیمت شرکت آن 54 و بازارش 64 میلیون است واقعا ارزش خرید ندارد

سراتو 1600 دنده سایپا 75 میلیون قیمت خورده و از همه نظراز ساندرو استپ وی سرتر است ولی مردم به سراتو روی خوش نشان ندادند ولی حاظر هستند یک ماشین معمولی را فقط به خاطر اتومات بودن به قیمت گذافی بخرند
شنبه 12 فروردین 1396 02:56 ب.ظ
حسین [ ]
امتیاز: 1 0
لینک نظر
سلام و عرض ادب ممنون از وقتی که میذارید
نظرتونو در مورد کمری ٢٠١٣و اوپتیما ٢٠١٣و وای اف ٢٠١٣و آزرا ٢٠١١ اتفاق وسط بفرمایید
من به تویوتا علاقه زیادی دارم ولی از موارد فوق هم خوشم میاد راهنمایی بفرمایید از لحاظ فنی و موتوری بدنه و استهلاک جلوبندی. قصد خرید دارم
پاسخ:
دیگه چی ؟؟
بازم هست؟؟

تعارف می کنی

بگو جون داداش
پنج‌شنبه 10 فروردین 1396 11:46 ق.ظ
ارش [ ]
امتیاز: 1 0
لینک نظر
سلام نظرتون راجع به رتو کلئوس جدید چیست ؟ ارزش خرید دارد با قیمت 200 میلیون در مقابل با رقبا ؟ فکر میکنید کیفیتش بهتر هست یا مثل سایر ماشین های رنو و پژ عمر 5 ساله دارن و بعد 5 سال خرج و خرابی قطعات شروع میشه؟
پاسخ:
سلام
رنو بعد از تالیزمن روند رو به رشدی را طی می کند و کیفیت محصولاتش به نظر خیلی بهتر از قبل شده است و می رود تا مانند هیوندای ، یک خودرو ساز جهانی شود
(چرا می گویم می رود که جهانی شود ؟؟ چون محصولات رنو بیشتر در اروپا و علل خصوص فرانسه و ترکیه و کشورهای نه چندان پیشرفته عرضه می شوند و رنو مثل هیوندای نیست که در بازار آمریکا حظور داشته باشد)

بنده روند رو به رشد رنو را درست مثل روند سعودی هیوندای در سالهای 2010 به بعد می دانم و رنو هم پا به عرصه و level جدیدی از خودرو سازی گذاشته است که میرود تا بازار های جهانی را فتح کند


حال برویم سراغ کلئوس جدید
قیمت کلیوس که یک خودروی کاملا جدید و با پلت فرم کاملا جدید است فقط کمی از توسانی که پلتفرمش قدیمی است و فقط فیس لیفت شده بالاتر است
از نظر ابعاد و اندازه هم از توسان بزرگتر و محکم تر و راحت تر است
از نظر طراحی و زیبایی و هارمونی هم دو سر و گردن از توسان جدید بهتر است

پس اگر قصد خرید توسان یا میتسوبیشی اوتلندر را دارید دست نگه دارید و فقط به کلئوس فکر کنید

در ضمن موتور کلئوس 2500 تنفس طبیعی است و از موتور توربو خبری نیست که باعث عمر دو چندان موتور خودرو می شود

تنها رقیب کلئوس ، سانتافه و کیا سورنتو است که هر دو از نظر قیمت در رده بالاتری قرار می گیرند و از نظر طراحی هم تا حدودی تکراری شده اند

لذا توصیه من یکی از خودرو های زیر است
سانتافه
سورنتو
کلئوس
شنبه 21 اسفند 1395 08:51 ق.ظ
فرشید [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام بر مهندس بزرگوار
می خواستم نظر شما را در باره داستر اتومات ٢ دف با قیمت ١١٩ م بدانم. در سایتها در مورد مشخصات فنی و آفرود و راحتی و قدرت توضیحات را مثبت دیدم با توجه به این که یک فیس لیفت مختصری هم شده. جالب هست که دیفرانسیل سه حالته هم داره. خودروی فعلیم مگان ٢٠٠٠ هست. که می خواهم تعویض کنم.
یک سوال دگر هم اینکه سوزوکی ویتارا جدید از نظر فنی نشبت به قبل تغییرات مثبتی داشته یا نه. پیشنهاد شما در این رنج چه خودرویی است که هم سواری نرم و هم افرود نسبی خوبی داشته باشه و هم بازار دست دوم مناسب.
سپاس فراوان.
پاسخ:
سلام
داستر یک خودروی بسیار بی ریخت و ناقص است که در کمتر از دو سه ماه بیش از 20 میلیون افت قیمت دارد

آمریکایی ها یک مثل خیلی زیبا دارند - می گویند یک هواپیمای زشت هیچ وقت نمی تواند پرواز کند
پس یک ماشین زشت هم هیچ وقت نمی تواند آفرود باشد

به جای این ماشین ناقص توصیه می کنم رنو سفران 2000 بخرید
جمعه 13 اسفند 1395 04:38 ب.ظ
شهرام [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
آقا اول سپاس ،دوم مانفهمیدیم سورنتو2017 نرم است یا نه؟ ، مثلا در قیاس با توسان 2015 که تمام اتفاقات جاده رو تو حلق آدم میکنه چقدر نرمتره؟ ،در قیاس با لکسوس یا سانتافه یا کولیوس ، من فقط یه شاسی بلند میخوام که تو شهر کمردرد نگیرم از چاله چوله ها و سرعت گیرا ، ممنون میشم راهنمایی کنین؟
پاسخ:
سلام
به نکته خوبی اشاره کردید

نرمی و خشکی را باید به صورت نسبی بررسی کرد - مثلا اگر می گوییم شاسی بلند ها خشک هستند ، به این معنی نیست که همه شاسی بلند ها به یک اندازه خشک هستند -
سورنتو از نظر سواری حداقل دو برابر بهتر از توسان است
سانتافه هم خودروی نرمی است ولی می گویند سانتافه های اتاق جدید از سورنتو نرم تر است و من فقط سانتافه های اتاق قدیم را سوار شده ام و تجربه ای از سانتافه اتاق جدید ندارم

کلوئوس اتاق قدیم هم که اصلا ارزش پرداختن را ندارد ولی اتاق جدیدش هم طبق تست مجله دنیای خودرو از تالیزمن خشک تر است

یک گزینه جذاب هم به تازگی در مجله ازش صحبت شده بود و آن چیزی نبود جز سانتافه با فنر های قابل تنظیم - چیزی مشابه جنسیس و موهاوی 8 سیلندر
فنر بندی های گازی و قابل تنظیم بهترین گزینه از نظر سواری هستند- اگر دنبال شاسی بلند نرم می گردید فقط و فقط دنبال نمونه های دارای تنظیم ارتفاع باشید

بنده موهاوی 8 سیلندر سوار شدم از لندکروز هم نرم تر و راحت تر است - از هر ماشینی که فکر کنید نرم تر بود - هیچ سرعت گیری را نشان نمی داد - هیچ لرزشی به کابین منتقل نمی شد-

اگر سورنتو هم مثل موهاوی کمک فنر های قابل تنظیم داشت ، پر فروش ترین شاسی بلند تاریخ ایران می شد

موهاوی چهره جذابی نداشت ولی نمونه های 8 سیلندر آن از نظر فنی با 345 اسب بخار قدرت از نظر شتاب و سواری 2 سر و گردن از لندکروز 8 سیلندر سر تر بودند
سه‌شنبه 10 اسفند 1395 02:01 ق.ظ
امید [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
با سلام
مدتیه مشغول تحقیق هستم برای تعویض ماشین. با توجه به بودجه ای که دارم بین فلوئنس اتوماتیک فول و مزدا نیو ٣ و سراتو ٢٠١٧ موندم (البته میدونم که قیمتهاشون مساوی نیست)
جدا از قیمت میخوام بپرسم شما خرید کدومش رو توصیه می کنین؟
اگر هم خودروی دیگه ای در این بازه قیمتی (١٢٠ تا ١٤٠ تومن) توصیه میشه بفرمایید. صفر بودن خودرو هم برام مهمه ضمنا
ممنون
پاسخ:
رنو سفران با موتور 2000 گزینه راحت و نرمی است ولی از نظر طراحی و امکانات و شتاب هیچ کدام به سراتو نمی رسند
یکشنبه 24 بهمن 1395 10:12 ق.ظ
محسن [ ]
امتیاز: 1 0
لینک نظر
با سلام واحترم به شما دوست و مهندس گرامی
مهندس عزیز بودجه بنده حدودا 85 میلیون است چند تا سوال از جنابعالی دارم نظر شما درمورد ماشینهای زیر چیست
مزدا3 نیو-تویوتا کمری قدیم -رنو کپچر-توسان قدیم
در ضمن چون کامند هستم ماشینی میخواهم که زیاد خرج نداشته باشه زیاد فرق نمیکنه شاسی بلند باشه یا سواری
لطفا راهنمایی کنید اگر ماشینی دیگه مد نظرتون هست بفرمایید
در ضمن پژو 2008 هم شنیدم قراره از اسفند ماه تولید بشه نظرتون در مورد اون چیه
با تشکر از راهنماییها و مطالب مفید شما
پاسخ:
سلام اگر کارمند هستید چطور می خواهید ماشین دست دوم بخرید ؟ مگه پول زیادی دارید

ماشین های دست دوم خارجی شاید در ابتدای خرید بخاطر افت قیمت گزینه مناسبی باشند ولی در ادامه بخاطر لوازم گران قیمت قطعا شما را پشیمان خواهند کرد

کما اینکه کم کردن کیلومتر به یک امر عادی تبدیل شده و هر کسی ماشین می فروشد اول کیلومترش را کم می کند

ماشینی که 100 هزار کیلومتر کارکرده است گزینه چندان مطمئنی نیست از نظر هزینه های تعمیراتی ولی وقتی طرف کیلومتر را می آورد روی 30 هزار تا شما را فریب می دهد و مثلا تسمه ها و قطعاتی که باید روی این کیلومتر عوض شوند را عوض نمیکنید و یک دفعه تسمه تایم پاره میکند و چند میلیون خرج روی دستتان می گذارد

---------

خرید عاقلانه در این رنج قیمت سراتو سایپا و رنو فلوئنس و رنو سیمبل است - با این قیمت I20 هم می توانید بخرید که کرمان موتور مونتاژ میکند ولی گزینه راحتی نیست و سواری اش مثل 206 می ماند -
پنج‌شنبه 21 بهمن 1395 07:12 ب.ظ
وحید [ ]
امتیاز: 1 0
لینک نظر
سلام مهندس جان
با عرض معذرت از سوالات متعدد
نظر شما در مورد سفران 2500 2016 چیست قیمت فعلی آن 146 م در نمایشگاه است که به نظرم در بازار فعلی قیمت خوبی است
پاسخ:
عالیه
پنج‌شنبه 21 بهمن 1395 05:40 ب.ظ
وحید [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلا.م مهندس عزیز
می خواستم نظر شما را در مورد نیسان ایکس تریل 2016 که جدیدا توسط شرکت جهان نوی آریا که ادعا می کند نماینده رسمی نیسان در ایران است بدانم مدل 2016 را 248 م قیمت گذاشته
پاسخ:
سلام
قیمتش خیلی بالاس به نظر من باید صبر کرد تا ببینیم بازخورده بازار چیه

من فکر میکردم با قیمتی زیر 200 میلیون وارد بشه و از آنجایی که پلتفرمش هم با رنو کلئوس جدید یکسان هست قیمتش غیر منطقی هست
کلئوس از نظر زیبایی چیزی از ایکس تریل کم نداره و در ضمن افت قیمت این نیسان خیلی زیاد خواهد بود همان سال اول 50 میلیون افت میکنه
دوشنبه 18 بهمن 1395 09:54 ب.ظ
hamid [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
با عرض سلام و احترام
مهندس با توجه به موتورهای سوناتا و یا اپتیما جدید mpi یورو 6 یا gdi می باشد چه نوع بنزینی پیشنهاد می کنید سوپر یا معمولی یا یورو 4
با تشکر فراوان
پاسخ:
انقدر اخبار ضد و نقیض می شنویم که به هیچ کدام نمیشه استناد کرد ولی من خودم بیشتر سوپر می زنم ولی بعضی وقت ها هم بنزین معمولی میزنم

بعد از 50 هزار کیلومتر (سوناتا) فقط یک بار ماشین ریپ زد آن هم به خاطر این بود که در پمپ بنزین های بین جاده ای بنزین زدم

تا جای ممکن در پمپ بنزین هایی که گازوییل هم عرضه می کنند ، بنزین نزنید چون گازویل را با بنزین مخلوط می کنند و این امر در شمال که کاملا متداول است ولی در شهرهای بزرگ مثل تهران و اصفهان و قم و مشهد کمتر اتفاق می افتد
چهارشنبه 13 بهمن 1395 01:33 ب.ظ
فرید [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام .من میخام یه ماشین کم دردسر و پر شتاب بگیرم.مقدار هزینه ای که میتونم بکنم 80 هستش.بین چند تا گزینه موندم.لطفا نظرتون رو به من اعلام کنید.
همیشه از MG6 خوشم میمود ولی با این پول 2013 گیرم میاد با توجه به موتور توربوش یکم نگرانم.
Mazda3 مدل 90 که با توضیحاتی که دادین دیکه حتما لگن شده.
سراتو سایپا 2014 .
رنو فلویینس دنده ای 2015 که خوبه ولی هیچ آپشنی نداره ولی شنیدم خیلی نرم و کم استهلاکه .
شما کدوم رو انتخاب میکنید؟
پاسخ:
بدون شک رنو فلوئنس
سه‌شنبه 12 بهمن 1395 10:00 ب.ظ
وحید [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام مهندس جان
لطفا مرا راهنمایی بفرمایید.
من راو 4 2015 دارم که می خواهم آن را با یک شاسی بلند در همین کلاس عوض
کنم. بین سورنتو 2017 و ایکس تریل 2017 و لکسوس nx هیبریدی 2017
مردد هستم. شخصا با توجه به طراحی و قیمت و خدمات پس از فروش
سورنتو را ترجیح می دهم. همچنین در تمام سایت های خارجی هم که نگاه کردم امتیاز خیلی خوبی به آن داده اند.
پاسخ:
سورنتو سواری چندان راحتی ندارد و تکان های زیادی دارد

سانتافه نرم تر و راحت تر است

سورنتو و لکسوس در یک رده قیمتی نیستند و اصلا قابل مقایسه نیستند

nx رقیب x3 , x4 است که در این صورت باید گفت لکسوس گزینه راحت تری است و بی ام و ها زیباتر و با دینامیک بالاتری هستند

سورنتو رقیب سانتافه است و nx رقیت بی ام و

جز این قیاس معالفراغ است
سه‌شنبه 12 بهمن 1395 05:36 ب.ظ
سامان [ ]
امتیاز: 1 0
لینک نظر
سلام مهندس عزیز وقتت بخیر بنظرتون می ارزه ادم ۱۷۰ بده کادنزا کارکرده ۶۰ ۷۰ تا بگیره ؟لوازم و قطعاتش پیدا میشه ؟فروشش خیلی سخت نیست بعد سه چهار سال ؟تو این رنج قیمت ها نظرخودتون چی هست
پاسخ:
کادنزا چون خودروی با دوامی است با این کارکرد گزینه خوبی است - از نظر لوازم هم مشکلی نیست چون هم می توانید به شرکت مراجعه کنید و هم بازار قطعه فروشان

کادنزا از گرنجور خیلی بهتر است و شتابش هم بیشتر است و از نظر فضای داخل هم یک سرو گردن از گرنجور برتر است

سواری اش هم کمی بهتر است و نرم تر و با وقار تر حرکت می کند - یعنی حرکت های آرامی دارد و تکان های خودرو خشک و عصبی نیست

از طرف دیگر خیلی هم نرم نیست مثل جنسیس

جنسیس خیلی نرم و راحت است ولی از نظر دینامیک رانندگی اصلا جالب نیست ولی کادنزا نقطه تعادل این موضوع است
سه‌شنبه 5 بهمن 1395 12:11 ق.ظ
وحید [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
با سلام و خسته نباشید خدمت شما مهندس عزیز
بین خرید اقساطی داستر ۲۰۱۶ و فلوئنس دنده ای و سیمبول ۲۰۱۷ اتوماتیک گیر کردم نمیتونم تصمیم بگیرم لطفا راهنمایی بفرمایید کدوم یکی بازار دست ۲ بهتری داره
و خرید کدوم یک رو پیشنهاد می کنید
ممنون
پاسخ:
داستر که عنوان زشت ترین ماشین وارداتی را دارا می باشد و بازار دست دوم خوبی هم ندارد و در همان ماه های اول 15 تا 20 میلیون افت قیمت دارد

فلوئنس گزینه خیلی بهتر و راحت تری است و در عین حال چهره معقولی دارد
چهارشنبه 22 دی 1395 11:28 ب.ظ
بابک [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
مهندس جان توی پست های قبلی تون نوشته بودید رنو سیمبل مونتاژ ترکیه یا رومانی است ولی بنده که از شرکت سوال کردم گفتند مونتاژ مراکش است.
اما سوالم، نطرتون رو درباره میتسو لنسر تیپ 4 و هوندا آکورد 2013 بدونم. ممنون از شما.
پاسخ:
با سلام
رنو در چند کشور جهان دوم و سوم خودرو تولید می کند - مهم این است که رنوی فر انسوی به ندرت وارد ایران می شود و فقط خودروهای جدید مثل تالیزمان در خود فرانسه تولید می شوند و خودروهای ارزان قیمت معمولا در کشوری به جز فرانسه تولید می شوند و اگر هم نمونه تولید فرانسه داشته باشند به مصرف خود فرانسوی ها و کشورهای جهان اول مثل آلمان و ایتالیا و.. می رسد

لذا تفاوت معنا داری میان ترکیه یا رومانی و مراکش نیست - همگی در یک سطح هستند ولی در نظر داشته باشید رنو های تولید ایران و هند از نظر کیفیت از دیگر کشور ها در سطح پایین تری قرار می گیرند

در مورد ژاپنی های کم فروغی مثل میتسوبیشی لنسر نظر خاصی ندارم این خودرو از نظر دینامیک خیلی شبیه مزدا 3 است - به همین خاطر من باشم مزدا را انتخاب می کنم چون چهره زیبا تر و پخته تری دارد

در مورد هوندا هم نظر ندارم چون هیچ چیز دندان گیری ندارد - طراحی خارجی اش که خیلی قدیمی و کسل کننده است و شبیه سوناتا 2010 است - منظورم این است که از سال 2010 تا کنون تغییر و تحولی نداشته و ماشین به روزی نیست

از نظر آپشن یا نرمی و راحتی هم که مزیتی بر سوناتا ندارد و به نقل از مجلات خارجی ، سوناتا ماشین مدرن تر و راحت تری است
دوشنبه 20 دی 1395 10:49 ق.ظ
سعید [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام مجدد جناب مهندس . ممنون از پاسخگویین . در این رنج قیمت 2000 سایپا بخاطر رنگ روغنی و نداشتن آپشن در اولویتم نیست و وارداتی کم کار رو ترجیح می دم . در بخشی از پاسختون فرمودین "1600 ها 4 دنده بودند و 2000 های مدل 2011 همگی 6 دنده بودند" ... پس یعنی 1600 های مدل 2011 همه 4 دنده هستند ؟
دومین سوالم که هنوز هم جواب نگرفتم و خیلی هم برام مهمه در خصوص وضعیت قدرت موتور 1600 هاست . چون چندتایی 1600 تمیز پیدا کردم و اتفاقاً به پولم هم نزدیک ترند ولی به همین خاطر مرددم . لطفاً بفرمائید با توجه به گیربکس 6 دنده اتومات 1600 های 2012 به بالا آیا موتور 1600 شون برام کم زور و کند خواهد بود ؟ نسبت به 1600 دنده ای سایپا که الان سوارم چقدر کند تره ؟
ضمناً موقع تست سواری اگه به هر دلیلی مثل سر و صدا یا مکالمه با فروشنده متوجه شمارش تعویض دنده ها نشدم ، میتونم به نمایش شماره دنده ها روی پشت آمپر استناد کرده و از 6 دنده بودنشون مطمئن بشم دیگه ؟
از وقت و حوصله ای که می گذارید ممنونم . پاسخ شما در خریدن و یا نخریدن گزینه 1600 من بسیار تعیین کننده خواهد بود
پاسخ:
بله معمولا ماشین هایی که موتور ضعیفی دارند گیربکس 4 دنده برای آنها استفاده می شود

البته این رویه در حال تغییر است و الان سراتو های 2016 و 2017 با موتور 1600 به صورت استاندارد گیربکس 6 سرعته دارند - و نمونه های قابل سفارش 7 سرعته 2 کلاچه هم به لیست انتخاب مشتریان اضافه شده است

تنها و مطمیئن ترین چیز همان شمارشگر پشت آمپر است

ماشین های دنده ای 1 الی 2 ثانیه از ماشین های اتومات سریعتر هستند منتها این مسئله در حال تغییر به نفع اتومات ها می باشد به طوری که ماشین های اتومات جدید از نظر شتاب با دنده ای ها تفاوتی ندارند - کما اینکه بعضی از ماشین های اتومات فعلی از دنده ای ها هم سریعتر هستند
جمعه 3 دی 1395 10:56 ق.ظ
حسینی [ ]
امتیاز: 1 0
لینک نظر
درود بر آقای مهندس.
بازار آمریکای شمالی به عنوان یک شاخص مطرح در صنعت خودرو مطرح است.در سالهای اخیر همواره برند تویوتا با کرولا و بعد کمری بالاترین آمار فروش را در این بازار مهم دارا است ضمنا در این منطقه به عنوان تاکسی استفاده نمیشود.خیلی از تعمیرکاران مستقل در سطح تهران دوام و هزینه تعمیرات تویوتا رو با کره ایی هد قابل مقایسه نمیدونن.به نظرم تجربه بد شما از کمری رو ذهنیت شما که البته بی طرفانه هست خیلی تاثیر گذاشته.
پاسخ:
شما استاد سخن هستید تمام روش های مدیریتی را در نظرتان میشه نکته به نکته مشاهده کرد

مثلا مبری کردن من از طرفداری برند خاصی

ولی نیازی به این کارها نبود اینجا یک وبلاگ جمعی است برای تبادل نظر بین گروه ها و افراد مختلف

من نظر تخصصی خودم را دادم و عده هم نظرات متعصبانه و از روی کشور سازنده یا مارک.....
دوشنبه 15 آذر 1395 07:32 ب.ظ
hamid [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
با سلام خدمت مهندس
مهندس با این اوضاع بازار که خودرو کلاس d هم اکنون بالای 160 می باشد و خودرو کلاس c ار 130 به بالا می باشد خودروی سفران با تخفیف و باقیمت 120 و 135 می باشد
با این تفاوت قیمت ایا ارزش خرید را دارد یا با این پول بهتر است یک خودرو رده c انتخاب کرد با تشکر فراوان
پاسخ:
سلام

اتفاقا پیشنهاد جدید خود بنده به تمام آشنایانی که خودروی ارزان قیمت خانوادگی و راحت می خواهند سفران است

واقعا سفران با این نرمی و ابعاد قیمت مناسبی دارد

تنها دلیل ارزان بودن آن هم ظاهر نه چندان زیبایش است که باعث شده قیمتش اینقدر پایین باشد وگرنه از نظر ارزش دلاری خیلی پایین تر از تالیزمن 220 میلیونی نیست

اگر با طراحی خارجی آن مشکلی ندارید بهترین گزینه است
شنبه 13 آذر 1395 01:16 ب.ظ
عباسی [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام مهندس:
خاموش کردن ماشین در چراغ قرمز به صلاح می دونید یا نه ؟ مثلا 50 ثانیه به بالا!
متشکرم
پاسخ:
خیر اصلا

استهلاک موتور و آلترناتور یا همان دینام و باتری خیلی بیش از اینهاست

کارشناسان خاموش کردن ماشین را فقط در توقف های بالای 5 دقیقه پیشنهاد می کنند
جمعه 12 آذر 1395 07:15 ب.ظ
مرتضا [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام معندس یک مشاوره میخواستم
تو رنج قیمت ۱۴۰ تا ۱۶۰ چه ماشینی رو پیشنهاد می کنید
البته نظر خودم روی ام جی جی اس هست
ممنون
پاسخ:
MG شاسی بلند یک افتضاح به تمام معنا است

کلا 3 تاشو دیدم هر 3 تا هم موتورشان سروصداهای خاصی داشت
اولی را که دیدم گفتم شاید خراب بوده ولی وقتی چند تای دیگه هم دیدم گفتم الحق که ماشین چینی ، ماشین چینی است
فرقی نمی کنم رویش نوشته باشد لیفان یا جک یا ام جی همه یک آشغال هستند

با این مبلغ می توانید رنو سفران - تویوتا کرولا - سراتو و ماشین های با اصالت و با کیفیت بخرید

البته یکی از خواننده ها اصرار داشت MG اصالت برندش از کره ای ها بیشتر است که در بنده جوابی براش نداشتم
سه‌شنبه 9 آذر 1395 07:20 ب.ظ
مهدی [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
[جناب مهندس سلام. نظرتون رو در مورد سفران 2000فول می خواستم بدونم واینکه با حدود 140 میلیون در ماشین های صفر کیلومتر گزینه ای بهتر از سفران هم وجودداره؟باتشکر
پاسخ:
راستش من باشم سفران نیمه فول یا آپشن پایین می خرم چون سفران فول افتش در دراز مدت زیاد تر خواهد بود

سفران نیمه فول یا ساده با قیمت 120 میلیون را فرض کنید 3 4 سال سوار شوید - آخرش چند می خرند ؟ مثلا 100 میلیون ولی کمتر از این که نمی شود ولی مدل های فول افتشان بیشتر است چون سفران طراحی جذابی ندارد و در سال های آینده هم اتاقش دیگر تولید نمی شود و Dis continue می شود

اگر دنبال یک ماشین نرم و بی درد سر برای استفاده طولانی مدت هستید سفران بخرید ولی اگر هر سال ماشین عوض می کنید اصلا توصیه نمی کنم چون در کوتاه مدت افتش زیاد است و در بلند مدت افت کمتری دارد
دوشنبه 8 آذر 1395 12:04 ب.ظ
h.m [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
درود و عرض ادب و خسته نباشید خدمت شما .

دوست عزیز برای یک خانواده 5 نفره بزرگسال با نقدینگی بین 70 تا 80 میلیون تومان چه گزینه هایی رو پیشنهاد میدین ( صفر یا کارکرده ) که حدالامکان اتوماتیک باشه .
و یا اینکه صبر کنم تا خودروهای جدیدتری وارد بازار بشه .


با سپاس از توجه شما .
پاسخ:
یک راه این است که صبر کنید تا علف زیر پاتون سبز بشه یک راه هم این است که یک سراتو 2000 سایپا با قیمت حدود 83 میلیون بخرید!!!

حالا چرا 83

چون نیمی از پول را بدون بهره و یک ساله می گیرند که سود خود آن 40 میلیون بقیه ماشین حدود 6 .7 میلیون می شود
پنج‌شنبه 4 آذر 1395 08:39 ب.ظ
حجت [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
استاد معلم نظرتان راجب رنو تلیسمان چیست گیربکس پیشرفته و خوب
پاسخ:
موتور توربوی تحت فشار که خیلی زود می پکه

وبلاک من را به خاطر داشته باشید و بعد از یک مدت که اپیدمی موتور سوزندن تالیزمن ها در 3 سال آینده شروع شد یاد حرف من می افتید

این را داشته باشید و بکوبید تو سر کسی که خریده و هی بگید مهندس مهرابی می گفتا ما گوش نمی دادیم

به نظر من سیتروئن دی اس بهتر از تالیزمن هست

چون دی اس با موتور 1600 حدود 160 اسب بخار قدرت دارد و تالیزمن 190 اسب

هر قدر از موتور کم حجم قدرت بیشتری بگیرید زود تر خراب میشود
دوشنبه 1 آذر 1395 10:50 ب.ظ
مهدی [ ]
امتیاز: 0 1
لینک نظر
سلام جناب مهندس. خسته نباشید
میخواستم نطرتون رو درباره پژو 407 بدونم. با توجه به نبودن رند بازار میشه با قیمت خوبی خرید. از نطر نرمی و بیصدایی، ترمز و تعلیق نیز مناسب به نظر میاد. علی ایحال ممنون میشم نقطه نظر شما رو هم بدونم. ممنون
پاسخ:
اره فراموش شده و همیشه زیر سایه سوناتا بود و حتی به گرد سوناتا 2009 هم نرسید و نخواهد رسید ولی اگر از سوناتا 2009 یا 2010 خیلی ارزانتر است و با کمبود قطعه اش هم مشکلی ندارید بخرید

قیمت فاکتوره مهمی هست
سه‌شنبه 27 مهر 1395 11:21 ق.ظ
hamid [ ]
امتیاز: 1 0
لینک نظر
سلام دوست عزیز،
من با بودجه 65 تومن قصد خرید مزدا 3 اتاق قدیم رو دارم ، میخوام نظر شمارو بدونم آیا کار درستی است یا خیر؟
ممنون از وقتی که میزاری.
پاسخ:
من باشم ساندرو استپ وی و یا سراتو دنده ای دست دوم می خرم

من هیچ وقت لگن 7 8 سال کارکرده نمی خرم اونم مزدا با قطعات گران قیمت و استهلاک بالا
دوشنبه 26 مهر 1395 08:30 ق.ظ
کیان [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
با تشکر از پاسخ های شما.روغن موتور با کیفیت برای سراتو 2000 از نظر شما کدام است/ممنون از راهنمایی شما
پاسخ:
من روغن بهران سوپر رانا که فول سنتتیک هست یا روغن فول سنتتیک لوتوس که در دیجی کالا موجود هست را استفاده و پیشنهاد می کنم
جمعه 23 مهر 1395 11:28 ب.ظ
آریا [ ]
امتیاز: 0 1
لینک نظر
سلام
من تقریبا کل وبلاگو خوندم و نقاط نظر اصلی را متوجه شدم.
من تقریبا بودجه ای حدود 100 در نظر دارم با یک تلرانس حدود 10 میلیونی و بین ماشین های زیر مانده ام. لطفا از نظر فنی و عقلانی و هزینه ای فارغ از سلیقه نطرتون را اگر ممکنه بدین:

سراتو 2000 سایپا 1395 که تنها عیبش برام نداشتن سانروف و ظاهر ایرانی شده اشه و فک میکنم دلمو بزنه

مزدا 3 1395

سوناتا yf 2011

آزرا 2010
پاسخ:
سلام من سراتو 2000 سدان را سوار شده ام خیلی نرم و راحت است و سراتوی سایپا به دلیل استفاده از رینگ های کوتاه تر خیلی راحت تر و نرم تر از سراتو های وارداتی با رینگ 17 و لاستیک فاق کوتاه است

به نظرم این بار مدیران ایرانی شعور به خرج دادن و ماشین را با رینگ کوتاه تر وارد و تولید کرده اند (البته فکر کنم این کار از شعور نبوده و چون رینگ 16 ارزان تر است آن را انتخاب کرده اند که بیشتر سود کنند ولی به هر حال این موضوع به نفع مصرف کننده است و جلوبندی ماشین حداقل 100 هزار کیلومتر سالم خواهد ماند)

از مزدا خیلی دل زده ام و هیچ جوری نمی تونم خودم را قانع کنم که مزدا 3 بخرم یا بخرید

به جای مزدا روی سفران 2000 کار کنید یک گزینه عالی است - یک ماشین کم شتاب ولی لوکس و راحت
پنج‌شنبه 22 مهر 1395 10:26 ق.ظ
کیان [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
با سلام و تشکر زحمات شما، یک سئوال داشتم اینکه: برای برطرف نمودن مشکل گیر کردن کف ماشین سراتو 2000 سایپا موقع خروج از رمپ پارکینگ، شما چه راه حلی را پیشنهاد می نمائید.
پاسخ:
2 تا 3 پی اس آی فشار باد لاستیک ها را زیاد تر کنید ولی اگر مشکل خیلی حاد است باید رمپ پارکینگ اصلاح شود

ساخت رمپ و شیب استاندارد آن در کتاب مقررات ملی ساختمان آمده است که اگر سازنده این نکته ساده را رعایت کند این مشکل پیش نمی آید
دوشنبه 19 مهر 1395 01:04 ب.ظ
کمیل [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما مهندس عزیز
بنده چند ماهی هست یک هیوندا آزرا مدل 2007 خیلی تمیز خریدم یک چند هفته ای که سوارش میشدم موتورش بسیار بسیار نرم و بی صدا بود چون نمیدونستم طرف قبلی چه موقع روغن موتور رو تعویض کرده رفتم و روغنش رو از نمایندگی فروش هیوندا گرفتم و عوض کردم دقیقا از زمانی که روغن رو عوض کردم نمیدونم چرا صدای موتورش انقدر درشت و پر سروصدا شده طوری که احساس میکنی پشت پژو نشستی میخواستم ببینم پیشنهاد جنابعالی در مورد روغن موتور آزرا اونم تو این فصل چیه تا مجدد عوضش کنم....با تشکر
پاسخ:
روغن موتور فول سنتتیک بهران به سوپر رانا 5w30

روغن فول سنتتیک لولتوس لهستان که در دیجی کالا موجود است و با جعبه طلایی عرضه می شود
یکشنبه 18 مهر 1395 04:35 ب.ظ
وحید [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام مهندس عزیز
امیدوارم با سوالات متعدد شما را خسته نکرده باشم
ممنون می شم اگر راهنمایی بفرمایید مایید بین کیا سورنتو 2016 و هوندا crv 2016 کدام بهتر است. من شخصا از طراحی سورنتو خیلی بیشتر خوش می یاد
و به احتمال زیاد سورنتو را انتخاب می کنم البته می خواهم صبر کنم تا مدل 2017 ثبت نام کنم. تنها نگرانیم رینگ 19 سورنتو است
پاسخ:
سورنتو یک مقدار خشک است (البته نسبت به خودورهای سواری ولی از پرادو خیلی نرم تر است) ولی هندا را هنوز سوار نشده ام

البته چیزی که از ظاهر بی می آید هوندا CR-V با کیفیت تر است سورنتو است ولی اینکه دقیقا کدام بهتر است باید بعد از حداقل 10 دقیقه سواری در موردش صحبت کرد
یکشنبه 18 مهر 1395 02:16 ب.ظ
وحید [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام مهندس
با تشکر از جوا ب ها و راهمایی های شما.
می خواستم نظرتان را در مورد محصول جدید رنو تالیسمان که تزکی توسط نگین خودرو وارد شده بدانم
پاسخ:
موتور توربو کلا استهلاک بیشتری نسبت به موتور های تنفس طبیعی دارند و این یک چیز ثابت و مشخص است ولی مشکل از جایی شروع می شود که خودرو با موتور توربو را وارد ایران می کنند

ایران جایی است که روغن و بنزین آن کیفیت خیلی پایینی دارند و هر دو عامل مرگ موتور های توربو هستند

رنو تالیزمن خودروی زیبایی است ولی درست مثل DS5 بعد از مدت کوتاهی تب آن می خوابد و مشتریان می مانند با خودروهای موتور سوخته

عامل دیگری که باعث سوختن و خراب شدن زودتر موتور می شود ، ضریب تراکم بالا و گرفتن قدرت بیش از حد از موتور است

یک موتور 1600 تنفس طبیعی با کیفیت و به روز حدود 110 تا 120 اسب بخار قدرت تولید می کند حال تصور کنید که وقتی می خواهند از این موتور کم حجم 190 اسب بخار قدرت بگیرند چه اتفاقی می افتد؟؟؟!!!

ضریب تراکم را باید ببرند بالا - بوست موتور را باید بالا ببرند تا به این قدرت دست یابند ولی این موتور تحت فشار و تنش زیادی قرار می گیرد

دقیقا به همین دلیل است که خودروهای امریکایی کمتر از توربو استفاده می کنند چون در صنعت خودروسازی آمریکا اصل بر دوام و کیفیت خودرو است نه اینکه ماشینی تولید کنند که در سال های اول کم مصرف و پر قدرت و سبکتر از نمونه های مشابه (به دلیل حجم و اندازه کمتر موتور) ولی بعد از چند سال و کمتر از 150 هزار کیلومتر نیاز به تعمیر اساسی موتور پیدا کند
یکشنبه 4 مهر 1395 08:26 ب.ظ
وحید [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام مهندس عزیز
می خواستم نظر شما را در مورد هوندا آکورد 2016 با قیمت نقدی 218 م بدانم
آیا ارزش خرید در ایران دارد
همانطور که تحقیق کرده ام و خودم در کانادا دیدم خودرو فوق العاده با کیفیت و پر فروشی در آنجا. البته وضعیت در ایران ممکن است طور دیگری باشد برای انتخاب یک خودرو
پاسخ:
حتی در آمریکا هم که تستشون کرده بودن و قیمتشان یکی بود باز هم گزارشگر می گفت خیلی سخته که بخواهیم هوندا را با توجه به برندش برتر و پیروز اعلام کنیم چون سوناتا از همه نظر خودروی به روز تری است و انگار چند سال بعد از هوندا طراحی و تولید شده است

از نظر سواری هم سوناتا نرم تراز هوندا است که این موضوع در ایران خیلی مهم است چون اگر سواری خودرو نرم نباشد خیلی زود کمک ها و جلو بندی به صدا می افتند و هوندا هم مثل مزدا از ناحیه جلو بندی برای ایران مناسب نیست وخیلی زود خراب می شود

فکر می کنم هوندا crv نرم تر و مقاوم تر باشد - طراحی خاص تر و جدید تری هم دارد - اگر من بخواهم حتما هوندا بخرم این مدل نیمه شاسی بلند را انتخاب می کنم
یکشنبه 4 مهر 1395 08:14 ق.ظ
سعید [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
با سلام و احترام ، مدتی است که از مطالب شما بی بهره هستیم جناب مهندس . امیدوارم در صحت و سلامت باشید . من دوتا سوال مستقل از هم دارم خدمتتون :
1) میدانید که ماکسیما طرفداران دو آتیشه و خاص خودش رو داره و ماشینی هست که همیشه مورد بحث و چالش مثبت و منفی ماشین بازا بوده و هست . لطفاً با اون دید فنی و جامع خودتون جوانب ضعف و قوت این ماشینو تحلیل بفرمائید . آیا خرید یه نمونه اتومات تمیز مثلاً 100 تا کارکردشو برای خریدی در رنج تا 75م پیشنهاد میدین ؟ و اینکه مدل و یا تا مدل خاصی از این ماشین به بقیه ترجیح داره ؟
2) اشکالی نداره که مثلاً 1 لیتر از یه روغن موتور رو با 2 لیتر دیگه از همون روغن اما با سال ساخت یکسال قبل قاطی کرده و ریخت تو موتور ؟ آخه حجم موتور ماشین من کمتر از حجم ظرف روغنی هست که میگیرم و همیشه 1 لیترش می مونه برای یکی دو نوبت تعویض روغن بعدی ...
پاسخ:
با سلام
ماکسیما خوشبختانه دیگه مرده ولی اگه زنده بود و هنوز تولید میشد باز هم در موردش بد می نوشتم چون آشغال ترین سیستم تعلیق و گیربکس را داره

سیستم تعلیقش خیلی راحت باعث تصادف میشه و ترمزش هم ضعیفه - گیربکس اتوماتش هم واقعا اشغاله و با موتور هم خوانی نداره و نهایتا هر 3 سال باید عوض بشه

گیربکس دنده ای اش هم کیفیت خیلی خوبی داره ولی کلاچش انقدر سفت است که باعث ساییدگی کشکک زانو می شود و سیستم کلاچش هیدرولیکی نیست و سیمی و بسیار قدیمی است

در آمریکا فقط یک سال عرضه شد و سپس فروشش متوقف شد چون لقب نا امن ترین خودروی سال آمریکا را دریافت کرد - نه بخاطر اینکه بدنه اش قوی و محکم نبود (برعکس بدنه و شاسی خیلی خیلی محکمی دارد) بخاطر اینکه ترمز هایش ضعیف بود و از همه مهمتر سیستم تعلیق عقبش مثل ارابه است و خیلی راحت ماشین عقبش سر می خورد و باعث تصادف و واژگونی می شود

در ضمن ایربگش هم فقط در صورت تصادف از جلو باز می شود و اگر چپ کند ایربگ باز نمی شود - البته این اشکال در خیلی از خودروهای دیگر ژاپنی هم مثل پرادو وجود دارد که فکر کنم الان دیگه رفع شده ولی تا سال 2007 یا 2008 که این مشکل پا برجا بود - نمونه اش هم پرادو علی دایی که بخاطر باز نشدن ایربگ داشت به کشتنش می داد و حتی خبر شکایت علی دایی در صفحه اول یاهو هم درج شد

نه فقط باید کیفیت روغن ها و مارکشون یکی باشد
مثلا 20w 40 را با 10w 40 مخلوط نکنید

من هم همین کار را می کنم و مشکلی نیست فقط نباید روغن چند سال مانده باشد و از تاریخش گذشته باشد

در ضمن من الان روغن به اندازه و از دیجی کالا می خرم - یعنی یک 4 لیتری با یک عدد 1 لیتری
یکشنبه 7 شهریور 1395 04:55 ب.ظ
علیرضا [ ]
امتیاز: 5 8
لینک نظر
سلام

به نظر بنده اصلا مقایسه بین این کهنه کار ژاپنی و تازه وارد های کره ای کار درستی نیست.ماشینهایی که کمتر از 2 سال عمر مفید دارن هم از نظر سواری و هم کیفیت نمیتونن حرفی برای گفتن جلوی ماشینی داشته باشن که سال 2009 اومده و هنوز هم رقیب جدی برای ماشینهای مدل 2016 محسوب میشه.سواری تندر نود از مزدا بهتر هست؟؟؟؟؟ خوب بگذریم چون ادمهای غیر حرفه ای هم این مساله رو میدونن ای کاش یکم با اطلاعات و اگاهی بیشتری نسبت به مسایل صحبت بشه همه دنیا میدونن مزدا و کیا و یا هیوندای اصلا قابل مقایسه نیستن و در مورد خدمات پس از فروش و یا کیفیت جلوبندی خودرو شما با ال نود تست کردید و فهمیدید که از مزدا 3 بهتره؟؟؟؟؟ والا من مزدا 3 رو بع از مدت 120000 کیلومتر سواری هنوز لنت ترمزش رو عوض نکردم نمیدونم این تست ها کجا انجام شده ولی بازهم عرض میکنم بیاییم با علم و اگاهی صحبت کنیم چون کسانی که سوار ماشینهای ژاپنی شدن هیچ وقت نمیان سوار ماشینی بشن که شبیه انگری برد هست و فقط طراحی فضایی و خسته کننده ای داره .....................
دوشنبه 1 شهریور 1395 12:11 ق.ظ
مهدی سرلک [ ]
امتیاز: 5 0
لینک نظر
سلام مهندس
سوناتا yf چه مدلی بخریم؟
ایا 2015 2014 2013 تفاوت خاصی دارند ؟(چون راجع به سوناتا نسل قبل مثلا 2007 رو فرمودید که خیلی مشکل دارد )

2. راجع به lf نظرتان چیست ؟ ارزش 10 15 میلیون بیشتر دادن را دارد؟
پاسخ:
سوناتا از 2009 به بعد جهش کیفی داشته و از همان سال همیشه از رقیب ژاپنی خود یعنی کمری یک سروگردن برتر بوده و هست

سوناتا از 2011 تا 2015 یکسان است و تفاوت اساسی ندارد ولی از آنجایی که شعار نا نوشته هیوندای هر روز بهتر از دیروز است آنها هر سال یک سری آپشن به ماشین اضافه می کنند پس طبیعی است مدل 2014 از 2013 آپشن بیشتری داشته باشد ولی اصل و اساس و قسمت های فنی دست نخورده باقی می مانند

سوناتا LF هم سوار نشده ام ولی در تست هایی که کرده اند گفته اند نرم تر و خانوادگی تر شده - اگر فرصت تست پیش امد حتما آن را بررسی می کنم
یکشنبه 31 مرداد 1395 02:06 ب.ظ
جواد [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام مهندس
من سراتو 2000 سایپا گرفتم اگه لاستیک 215 با فاق 55 را با لاستیک فابریکش که 205 با فاق 55 هست عوض کنم مشکل خشکی ماشین حل میشه؟ یا حتما باید رینگ 16 را با رینگ 15 عوض کنم
ممنون
پاسخ:
بله تا حدودی بهتر می شود ولی اگر رینگ را عوض کنید عالی می شود
یکشنبه 31 مرداد 1395 10:04 ق.ظ
رضا [ ]
امتیاز: 2 0
لینک نظر
سلام و عرض خسته نباشید.
مشاوره میخواستم مهندس.
١-خرید خودرو اتوماتیک صفر تا سقف ٨٠تومن
٢-خرید خودرو دستی صفر تاسقف٨٠تومن
٣-خرید خودرو کارکرده اتوماتیک تا سقف ٨٠ت
٤-نظر شخصیتون راجه به جک اس ٥ دستی در درازمدت
پیشاپیش متشکرم.
پاسخ:
سراتو سایپا - رنو فلوئنس
شنبه 30 مرداد 1395 07:43 ب.ظ
اسد [ ]
امتیاز: 1 0
لینک نظر
سلام مهندس عزیز.
میخواستم نظرتونو در باره کمری 2007 شش سیلندر که اصطلاحا به کله آریون معروفه بدونم همونجور که حتما اطلاع دارین گیربکسش هم 6 سرعته تیپ ترونیک هست . یه دونه پیدا کردم با دو لکه رنگ رو درب و گلگیره عقب میگن 85 میلیون.لطفا بفرمایید که آیا گیربکسش مثله کمری هایه معمولی هست تعویض دستیشو میگم که L2 وL1 و .. داره (برا تعویض دستی + و - نداره)
در حدود 90 میلیون بین سراتو سایپا صفر و رنو فلوینس صفر و تیوولی گیر کردم همشونم قسطی میدن که زمان تحویل سراتو تقریبا 1 هفته ،فلوینس 20 روز و تیوولی اگه بخوام حواله بخرم حداقل 2 ماه هست البته گرون تر. اگه تیوولی یکم اسب بخار بیشتری داشت دیگه فکر نیکردم. سراتو در مقایسه با فلوینس اتوماته ولی فلوینس فوق العاده نرمه زیرپاشو جادارتره و به نظرم کله فلوینس به استثنایه عقبش خوشکل تره از سراتو ولی هیچ آپشنی هم نداره.خواهشا کمک کنین خیلی انتخاب برام مشکله. ممنون از توجه و وقتتون.
البته یه انتخاب دیگرم هم مزدا نیو تیپ 3 مدل 89 تا 90 هست که تمیزشو پیدا نکردم به قیمت. خیلی ممنونم.
پاسخ:
فلوئنس خودروی نرم تر و راحت تری است و برای جاده های ایران هم مناسب تر است

سراتو هم خودروی با دوامی است و از نظر گیربکس و موتور از رنو بهتر است ولی جلوبندی اش در ایران دوام کمتری دارد چون سیستم فنر بندی ان کمی اسپرت است و با جاده های ایران همخوانی ندارد

سانگ یانگ هم اصلا خودرو ساز نیست که بخواهیم در موردش صحبت کنیم - این شرکت پس از ضرر های فراوان به شرکت saic چین واگذار شده است و saic motor همانی است که mg را هم خریده و تولید کننده MG است
خود MG در سال حدود 80 هزار تا در جهان فروش دارد که واقعا خنده دار است که چنین ماشینی فقط در ایران درسال اول 5 هزار تا فروخت

انتخاب با شماست
دوشنبه 25 مرداد 1395 12:57 ق.ظ
محمد جواد [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
با سلام خدمت شما و ممنون از اطلاعات مفیدتون .
مهندس میشه لطف کنید یه مقایسه و نتیجه گیری کنید راجب کیا سراتو جدید و الانترا که کدوم برای ما ایرانی ها بهتره کلا شما کدوم رو پیشنهاد میدین فدای محبتتون ❤
پاسخ:
با سلام
با بررسی های زیادی که کردم سراتو پر آپشن تر و بهتر است - اتاق النترا کمی قدیمی تر از سراتو است

در ضمن اتاق النترا عوض شده ولی اتاق سراتو 2 یا 3 سال دیگر عوض می شود که باعث می شود با ورود اتاق جدید افت قیمت کمتری را تجربه کند
یکشنبه 24 مرداد 1395 07:56 ب.ظ
مجتبی [ ]
امتیاز: 1 0
لینک نظر
با سلام و عرض ادب.و تقدیر از پاسخگویی شما

در مورد ال90 شما هم قبول دارید که برای حفظ تعادل بهتر باید لاستیک ماشین رو عوض کرد؟ آیا این کار به نرمی ماشین هم کمک میکنه؟

ممنون
پاسخ:
تعادل کم تندر بیشتر بر می گردد به سیستم تعلیق و بعد هم به ارتفاع زیاد ماشین

برای افزایش تعادل سیستم تعلیق را که نمی شود عوض کرد ولی می توانید کمی ارتفاع خودرو را کم کنید که البته به خشک تر شدن و افزایش استهلاک جلوبندی می انجامد ولی اگر با تندر زیاد مسافرت می روید این کار منتطقی است ولی برای شهر بهتر است خودرو را از حالت فابریک خارج نکنید

لاستیک های تندرفاق بلند هستند و فاق بیشتر از 65 برای سواری نداریم

افزایش سایز لاستیک در تندر چندان کارساز نیست ولی به هر حال لاستیک 205 بهتر از لاستیک 185 فابریک آن است
دوشنبه 18 مرداد 1395 07:08 ب.ظ
علی [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام وخسته نباشید

باتعویض رینگ16بجای رینگ18 سوناتا ولاستیک فاق بلند چقدر فاصله از کف ماشین تغییر میکند ایا با اینکار غیر از نرمی خودرو که فرمودین بهتر شده جلو بندی سالمتر میماند مشکل سرعت گیرها وبرخورد کف خودرو با این جور موارد بهتر میشه

متشکرم
پاسخ:
ارتفاع خودرو بالاتر نمی آید

اگر می خواهید ارتفاع بالاتر رود باید لاستیک فاق بلند سایز 18 بگیرید که البته ممکن است داخل گلگیر گیر کند ولی تا یک سایز افزایش فاق معمولا مشکلی ایجاد نمی کند

مثلا اگر فاق 45 است می توانید فاق 50 استفاده کنید ولی 55 ریسک دارد و اول تحقیق کنید و اگر گیر نمی کرد 55 بخرید
دوشنبه 11 مرداد 1395 10:30 ق.ظ
اسماعیل [ ]
امتیاز: 1 2
لینک نظر
سلام مهندس عزیز.ممنونم از پاسخهای تخصصی و کاملا علمی شما.
مزدا 3جدید که این روزا داره عرضه میشه میدونید چه تفاوتی با مزدای مثلا مدل 92 داره؟
میگن اتفاعش حدود 5 سانت بشتر شده. بنظرتون چنین چسزس ممکنه؟
میشه مزدای 92 رو ببریم تعمیرگاه و از همون روش مزدای جدید ارتفاع 92 رو هم کاملا اصولی بالا برد ؟
ضمنا ظاهرا قراره مزدا3 خیلی جدید 2016 رو از ژاپن بیارن واسه مونتاژ. بنظر شما که اطلاعات خودرویی بالایی دارید قیمتش چه حدودی تعیین میشه؟ یه خودروی ژاپنی جدید سدان کامپکت ولی مونتاژ ایران. قاعدتا یه درصدی باید پایینتر از کرولا باشه.
منطقیه این مزدایی که الان عرضه میشه رو خرید یا باید صبر کرد؟ البته قیمتش مهمه.چون ممکنه اختلاف قیمتش زیاد باشه.
مرسی از وقتی که میذارید.
پاسخ:
با سلام
در حال حاظر خرید سراتو از همه منطقی تر است - یک سراتو بخرید و رینگ را دو شماره کاهش دهید و لاستیک فاق بلند بندازید و از سواریش لذت ببرید

به نظر من صبر کردن برای خرید هیچ خودرویی منطقی نیست - چون الان همه جور خودرویی با تنوع زیاد در بازار وجود داره

مزدا 3 اتاق جدید هم باید بیاد تا ببینیم چجوریه - ندیده که نمی توان نظر داد ولی قطعا ماشینی هست که هندلینگ بالایی داره چون اساس کار مزدا هندلینگ و سیستم تعلیق است

موتور مزدا 3 های جدید sky active و با ضریب کمپرس بسیار بالا و 12 به 1 است و قطعا در ایران چنین موتوری دوام نخواهد داشت
مگر اینکه گروه بهمن موتور های قبلی را روی مدل جدید بگذارد

موتورهای sky active حتی نسبت به موتور های توربو حساس تر هستند و حتما و حتما باید از بنزین اکتان 98 یا بالاتر استفاده کنند (شاید هم 95 دقیقا یادم نیست)
و این در حالی است که اکتان بنزین ایران 87 تا 90 است
البته در پمپ بنزین های شمال و پمپ بنزین های بین جاده ای این عدد کمتر هم هست و آب و گازوئیل و هر چیز زرد دیگری !! ممکن است قاطی داشته باشد

دلیل این موضوع هم کنترل و بازرسی خیلی محدود و همراه با پارتی بازی در شمال و پمپ بنزین های جاده ای است

شمال همه چیز پارتی بازی است چون همه فامیل هستند - از پلیس و نیروی انتظامی گرفته تا بازرس استاندارد و ..... همه هوای هم را دارند ولی هوای مسافر بد بخت را کسی ندارد
جمعه 8 مرداد 1395 01:29 ب.ظ
علی [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
با سلام و درود خدمت شما استاد
من تمامی مطالب شما رو مطالعه کردم ولی میخواستم جنابعالی جهت راهنمایی نهایی یه مقایسه اجمالی بین خودروهای کادنزا و سوناتا و اسپورتج و اپتیما و سراتو و سانتافه بفرمائید که حجت ما و بقیه دوستان در خرید خودرو باشه.
پاسخ:
سلام این خودروهای نه از نظر قیمت نه کلاس خودرویی d - e - suv در یک سطح نیستند چجوری مقایسه کنم

چرت و پرت می شه نوشته ولی مقایسه خیر
سه‌شنبه 5 مرداد 1395 07:24 ب.ظ
Naser [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام دوست عزیز بسیار سپاس از محبتتون . اگه امکانش هست یه مشورت باهاتون داشته باشم .
بنده می خوام ی ماشین تا ۱۰۰ تومن بگیرم می خواستم النترا بگیرم اما با این قیمت می تونم ی سوناتا ۲۰۱۱ بگیرم که جادار تر و نرم تر هستش .
کلا از بین این دو تا کدوم و بگیرم می دونم تو ی رده نیستن اما النترا ۲۰۱۴ هم قیمت سوناتا ۲۰۱۱ هستش تو این قیمت اینا خوبن بگیرم یا گزینه بهتری سراغ دارین .
ممنون ک وقت گذاشتین
پاسخ:
با سلام
انتخاب خودرو آن هم به صورت دست دوم تا حدود زیادی بستگی به وضعیت سلامت خودرو و سلیقه شخص دارد

مهمترین فاکتور در انتخاب بین خودروهای صفر و هم رده امکانات و مشخصات فنی است ولی در بین خودروهای دست دوم بیشتر شخصی و سلیقه ای است
سه‌شنبه 5 مرداد 1395 11:38 ق.ظ
sajjad [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
با سلام
آیا برای افزایش ارتفاع مزدا از زمین استفاده از رینگ 17 رو توصیه میکنید؟ تاثیری داره
ممنون
پاسخ:
با سلام
کاملا اشتباه متوجه شدید

به جای افزایش سایز رینگ و کلی هزینه و خشکی بیش از حد خودرو و خطر ترکیدن لاستیک بهتر است یک راه ساده و ارزان و ایمن را بروید

شما باید فاق لاستیک را افزایش دهید با همان رینگ 16 فابریک
( تعداد کل: 422 )
   1      2     3     4     5      ...      9   >>
صفحات
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد